תזונה דלת אוקסלט – מהי ולאילו מצבים רפואיים מתאימה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תזונה דלת אוקסלט - מהי ולאילו מצבים רפואיים מתאימה? אוקסלט היא מולקולה טבעית אשר נמצאת בשפע בצמחים. המולקולה עצמה אינה מזינה ואינה דרושה לאנשים, כך שכמויות גדולות מדי ממנה עלולות לגרום לאבנים בכליות. בצמחים, האוקסלט עוזר להיפטר מתוספות סידן ולכן כל כך הרבה מזונות עתירים באוקסלאט.

אוקסלאט קיים במיני מזונות שונים, עם זאת חשוב לציין כי העלים של הצמח כמעט תמיד מכילים רמות אוקסלט גבוהות יותר מהשורשים והגבעולים. האוקסלט נמצא בפירות: פטל שחור, אוכמניות, תותים, דומדמניות, קיווי, ענבי קונקורד (סגולים), תאנים, קלמנטינות, ושזיפים; ירקות: תרד, מנגולד, סלק, כרוב, במיה, פטרוזיליה, כרישה וקינואה, סלרי, שעועית ירוקה, לפת; אגוזים וזרעים, קטניות כמו פולי סויה, טופו ומוצרי סויה אחרים; דגנים; תה וקקאו.

היתרון של מזונות אלו הם שימושם כפרוביוטיים, כלומר לשם האכלת ה"חיידקים הטובים" במעיים. כאשר אנו אוכלים מזונות עם אוקסלט, הם עוברים דרך מערכת העיכול ויוצאים לבסוף בצואה או בשתן. כשהם עוברים דרך המעיים, האוקסלט יכול להיקשר עם סידן ולהיות מופרש בצואה. עם זאת, כאשר מינון יתר של אוקסלט ממשיך דרך הכליות, הוא עלול לגרום לאבנים בכליות.

מינוני האוקסלט בגוף

מזונות עשירים בוויטמין C יכולים להעלות את רמות האוקסלט של הגוף. ויטמין C מומר לאוקסלט, ורמות מעל 1,000 מיליגרם (מ"ג) ליום הוכחו כמגדילות את רמות האוקסלט. גם נטילת אנטיביוטיקה, או  עבר הכולל מחלות עיכול, עלול להעלות את רמות האוקסלט של הגוף. חיידקים טובים במעיים יעזרו להיפטר ממינונים גבוהים של אוקסלט, אולם כאשר רמות החיידקים הן נמוכות, כמויות גדולות יותר של אוקסלט יכולות להיספג בגוף.

רמות האוקסלט בגוף עשויות לרדת כאשר שותים מספיק נוזלים בכל יום, ובחירת מים על משקאות אחרים במידת האפשר. הורדת צריכת המלח יכולה גם היא להוריד את הסיכון לאבנים בכליות, שכן תזונה עתירת מלח נוטה לגרום ליותר סידן ללכת לאיבוד בשתן.

דיאטה דלת אוקסלט למניעת אבנים בכליות

סידן-אוקסלט הוא הצורה הנפוצה ביותר של אבנים בכליות, אשר מהווים כ – 75% מכלל סוגי האבנים הקיימות (סידן אוקסלאט, סידן-פוספט, חומצת שתן, ציסטין). רמה מוגברת של אוקסלט בשתן (מעל 45 מ"ג ליום )מהווה סיכון לאבנים בכליות. לאנשים הנמצאים בסיכון גבוה לאבנים בכליות, תומלץ דיאטה דלת אוקסלט. עם זאת, מחקרים חדשים מצביעים על כך שלחילופין גם הגדלת צריכת מזונות עשירים בסידן בעת אכילת מזונות עשירים באוקסלט (במקום ביטול האוקסלט לגמרי) יכולה להוות פתרון טוב דיו.

דיאטה דלת אוקסלט למניעת מינוני יתר

Hyperoxaluria הוא מצב שבו רמות האוקסלט בשתן הופכות להיות מאוד גבוהות, עד כדי נזק חמור לכליות. ישנם שני סוגים של hyperoxaluria. hyperoxaluria עיקרית היא מחלה גנטית שבה הכבד מייצר יותר מדי אוקסלט. ו- hyperoxaluria במעיים מתרחשת הוא כאשר יותר מדי אוקסלט אשר נספג במערכת העיכול. מקרים אלה מתרחשים בדרך כלל כאשר קיימים מחלות מעיים ובמקרים של תזונה עתירת אוקסלאט. ישנם הטוענים כי מצבים של hyperoxaluria עלולים להיות משמעותיים באוטיזם, COPD / אסטמה, ומחלות של בלוטת התריס.

דיאטה דלת אוקסלט למניעת מחלות במערכת העיכול

כאשר אין ספיגת שומן יעילה במערכת העיכול, ישנה מניעה מהסידן מלהיות זמין עם אוקסלט במעיים, וכתוצאה מכך קליטת האוקסלט גבוהה יותר. ספיגת לא יעילה מתרחשת בתסמונת המעי הקצר, שבו חלק מהמעי הוסר בניתוח, במצבים של מחלת קרוהן ובניתוח בריאטרי. חולים במחלה קרוהן נוטים ל- hyperoxaluria, ונמצאים בסיכון גבוה יותר לאבנים בכליות וכשל כלייתי. אפשרויות הטיפול בחולים אלה עדיין נדירות ולכן ההמלצה היא לצריכת נוזלים מוגברת בתוספת ייעוץ תזונתי אשר ממליץ על דיאטה דלת אוקסלט.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: