רספירייט לחץ דם גבוה – RESPERATE

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

לחץ דם גבוה הוא בעיה בריאותית נפוצה, שבהיעדר אבחון מהיר וטיפול הולם עלולה להתפתח לכדי צרה צרורה. למרות שאחוז הגברים והנשים הסובלים מהבעיה דומה באופן יחסי, ניתן למנות מספר הבדלים ביניהם.

ראשית, פיזור הגילאים שונה – בדרך כלל הבעיה נפוצה אצל נשים החל מגיל הפסקת המחזור החודשי. בנוסף לכך, גורמי הסיכון שונים, כאשר לצד הגורמים הכלליים (גנטיקה, היעדר פעילות גופנית, תזונה מתועשת וכדומה) אצל הנשים מתווסף גם יתר לחץ דם במהלך ההריון, הידוע גם בתור רעלת הריון.

כדי שלחץ הדם יישאר תקין ככל האפשר, ועל מנת שהסיבוכים ותופעות הלוואי לא יתרחשו, נדרש פתרון יעיל. פיתוח ישראלי בשם רספירייט (RESPERATE), של חברת אינטרקיור, מיועד לבצע את התפקיד החשוב הזה באמצעות לא אחר מאשר שימוש בגוונים ובצלילים מוזיקליים.

מוזיקה, לחץ דם ומה שביניהם

מכשיר הרספירייט נחשב לראשון כיום המזוהה עם הורדת לחץ דם ושאינו כרוך בנטילה של תרופות, על תופעות הלוואי המזוהות איתן. המדובר במכשיר אלקטרוני נייד, שאינו גדול יותר משמעותית מאשר נגן תקליטים. המטרה שלו היא לאפשר לגוף להירגע, להפחית את לחץ הדם באמצעות הרחבת כלי הדם וכתוצאה מכך לשפר את איכות החיים וגם את יכולת ההרדמות של האישה.

למעשה, אפשר לטעון שהמכשיר נועד לבצע את המטרה שהתרופות מבצעות, אלא שהרציונל כאן שונה לחלוטין. עיקרון הפעולה של רספירייט הוא פיזיולוגי, תוך רשימת מה שנקרא "נשימה טיפולית" לתוך המשוואה – נשימה רגועה הנעשית ללא הפגנת מאמץ, מרפה את השרירים (המביאים לכיווץ כלי הדם) ותורמת לשיפור המצב. למרות שנשימה טיפולית היא משהו שאפשר ברמת התיאוריה לבצע גם ללא מכשירי עזר, בפועל מדובר במשימה מורכבת וגם בלתי אפשרית עבור החלק הארי של הנשים.

כדי שכל ה"קסם" הזה יתבצע, נכנס לתמונה מנגנון הפעולה הייחודי של הרספירייט, שאף מוגן בפטנט. המכשיר כולל חיישן נשימה, אוזניות ומכשיר חישוב המרכיבים יחדיו את משוואת האבחון והטיפול. הדבר הראשון שהמכשיר עושה הוא לזהות את הקצב הרגיל בו האדם המשתמש בו נושם. לאחר מכן, הוא נעזר בלא אחרים מאשר צלילים קצרים, מבוססי אותם דפוסי נשימה, על מנת לכוון את האדם לגבי אופן האטת הנשימות (הן השאיפות והן הנשיפות).

המכשיר מבצע הלחנה של אותם צלילים, בזמן אמת, כאשר על האדם לעקוב אחריהם. כאשר יש מעקב של המטופל אחר הצלילים, צלילי הנשיפה יוארכו ויביאו לכך שהנשימה תהפוך להיות איטית יותר. אם המערכת מזהה שהנשימות של האדם אינן מותאמות, תיעשה דווקא האצה של הנשימה, חזרה לנשימה של האדם המשתמש והתחלה מחדש של פעולות ההאטה של הנשימה.

האם זה עובד?

יש אנשים שיקראו על אופן הפעילות הדי ייחודי של מכשיר הרספירייט, ירימו גבה לנוכח ההתבססות על המוזיקה ויטענו שמדובר ב"חתול בשק", או לכל הפחות בפתרון פלאסיבו. בהקשר הזה ניתן להצביע על מחקרים קליניים שנערכו בעולם בשנים האחרונות, שהצביעו דווקא על יעילות גבוהה של הטיפול – המחקרים הראו שאת הירידות בלחץ הדם ניתן לראות תוך מספר שבועות לאחר התחלת השימוש במכשיר. זו אחת הסיבות שהמכשיר קיבל את האישורים של כל הגורמים הרלוונטיים, ובכלל זה משרד הבריאות הישראלי, מנהל התרופות והמזון האמריקאי FDA וה-CE האירופאי.

בכל מקרה, צריך לזכור שהמכשיר מיועד לטפל נקודתית בלחץ הדם אבל לא להביא לשינוי בשורש הבעיה. חשוב בכל מקרה לנסות לאתר את הגורמים המביאים לאותו יתר לחץ דם אצל האישה ולטפל בהם במקביל, מה שגם עשוי להקטין מאוד את קצב ודרגת ההישנות של הבעיה.

 

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן