קצבת ילדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קצבת ילדיםמדינת ישראל מעניקה קצבת ילדים לכל הורה שחי בישראל ויש תחת חזקתו החוקית ילדים עד גיל 18. הקצבה ניתנת בכל חודש בסכום מסוים שנקבע בחוק והיא משולמת על ידי ביטוח לאומי במטרה להשתתף במעט בהוצאות על גידול הילדים. כל המשפחות מקבלות את אותו סכום ביחס למספר הילדים במשפחה בלי כל קשר להכנסה המשפחתית.

המוסד לביטוח לאומי משלם קצבת ילדים באופן אוטומטי מיד לאחר לידת התינוקות, כאשר המידע עובר אל המוסד מבתי החולים אחרי הלידה. למעט מקרים מיוחדים אותם נפרט בהמשך, מרבית המשפחות בישראל אינן צריכות להגיש בקשה מיוחדת עבור קצבת ילדים.

תקופת הזכאות

באופן כללי, קצבת ילדים משולמת עבור ילדים שחיים לפחות שבעה ימים או שההורים כבר הוציאו אותם מבית החולים.

המוסד לביטוח לאומי משלם את קצבת הילדים הראשונה לאחר הלידה בהתאם לתאריכי הלידה של התינוקות: ילדים שנולדו בישראל, אומצו או עלו לארץ עד ה-15 בחודש, הוריהם זכאים לקצבת ילדים החל מתאריך ה-1 לחודש בו נולדו, אומצו או עלו ארצה. ילדים שנולדו בישראל , אומצו או עלו לארץ החל מה-16 בחודש, הוריהם זכאים לקצבת ילדים החל מתאריך ה-1 לחודש שאחרי אותו חודש שבו נולדו, אומצו או עלו ארצה.

סיום הזכאות לקבלת הקצבה

ישנן שלוש סיבות לסיום הזכאות לקבלת קצבה. סיבה ראשונה היא שלילד מלאו 18 שנה ומבחינת החוק הוא כבר לא בחזקת הוריו. הקצבה תשולם עבורו עד סוף החודש בו מלאו לו 18.

סיבה שנייה היא שהילד שוהה בחו"ל יותר משלושה חודשים או במידה והוא מתחתן (כמובן מתחת לגיל 18) תופסק הקצבה אחרי נישואיו.

סיבה שלישית להפסקת תשלום קצבת ילדים היא חלילה פטירתו של ילד. במקרה כזה, במידה וביטוח לאומי התחיל לשלם עבור הילד את הקצבה, הוריו ימשיכו לקבל אותה עוד שלושה חודשים מהחודש שבו הילד נפטר.

שיעורי הקצבה והסכומים בעדה

אם הילד נולד עד ה31 למאי בשנת 2003 סכום קצבת הילדים יהיה בהתאם למספר הילדים במשפחה: לילד הראשון 150 ₪, לילד השני והשלישי 188 ₪, לילד הרביעי 336 ₪ ולילד החמישי ואילך 354 ₪.

אם הילד נולד לאחר ה1 ביוני 2003 סכום קצבת הילדים יהיה: לילד הראשון 150 ₪, לילד השני, השלישי והרביעי 188 ₪, לילד החמישי ואילך 150 ₪.

מדינת ישראל מעניקה לאזרחיה קצבת ילדים בסכומים נמוכים מאוד ביחס לאלה הניתנים בעולם המערבי המפותח. הקצבה משולמת בכל 20 לחודש והיא פטורה ממס הכנסה (כמו כל הקצבאות שניתנות על ידי ביטוח לאומי).

קצבת ילדים לאחר אימוץ

כל ילד אשר אומץ על ידי אזרחים במדינת ישראל זכאי לקבל קצבת ילדים לפי החוק, כאילו נולד להוריו. ההורים המאמצים לא מקבלים את הקצבה באופן אוטומטי (כאמור מעלה), אלא עליהם להגיש לביטוח לאומי תביעה לילד מאומץ בטופס שנקרא "טופס תביעה אישית לקצבת ילדים".

אם הילד אומץ בישראל, הוריו המאמצים צריכים לצרף אישור מ"השירות למען הילד" ובו יצוינו הפרטים הבאים: מספר הזהות הזמני שניתן לילד, תאריך לידתו והתאריך שבו קיבלו אותו הוריו המאמצים. אם הילד אומץ בחו"ל, הוריו המאמצים צריכים לצרף אישור מנוטריון וצילום הדרכון של הילד שבו מצוין התאריך שבו הילד נכנס לישראל.

את התביעה לקצבת ילדים יגישו ההורים המאמצים בתוך 12 חודשים מהתאריך שבו אימצו את הילד או 12 חודשים מהתאריך שבו הילד הגיע ארצה. את התביעה אפשר להגיש גם מאוחר יותר אך חשוב לדעת שביטוח לאומי משלם רטרואקטיבית עבור 12 חודשים בלבד מאותו תאריך הגשת התביעה.

זכאות לקצבה לאחר שילדים עברו לחו"ל

ילדים אשר מתגוררים בחו"ל יותר משלושה חודשים זכאים לקבל קצבה במשך שלושת החודשים הראשונים שהם מתגוררים בחו"ל. החל מהחודש הרביעי מופסק תשלום הקצבה, אלא אם כן הוא או ההורים עונים על אחד מהקריטריונים הללו: הורה אחד או שניהם נשלחו לעבוד בחו"ל ומעסיקם הישראלי מנכה מהמשכורת תשלומי מס הכנסה וביטוח לאומי, הורה אחד מתגורר בחו"ל במסגרת השתלמות או שנת שבתון שאליה נשלח על ידי מעסיק ישראלי, הורה אחד לפחות הוא ישראלי עובד מקומי או שאחד הילדים במשפחה/ אחד ההורים חולים ומטופלים בחו"ל כי אין אפשרות לקבל את הטיפול בישראל (אזי יש צורך לקבל עבור זה אישור מרופא מוסמך של ביטוח לאומי).

 

אולי יעניין אותך גם:

ביטוח סיעודי לילדים – כל מה שחשוב לדעת

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: