מהי קונדילומה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קונדילומה

קונדילומהקונדילומה היא זיהום המועבר באמצעות מגע מיני אשר גורם להיווצרות יבלות באברי המין.

היבלות מופיעות על פני העור, באזור פי הטבעת, בדופן הפנימית של הנרתיק או בצוואר הרחם. צבען בדרך כלל ורדרד או לבן. היבלות עלולות לגרום לגירוד, תחושת צריבה, רגישות אזורית יתרה, כאב בעת קיום יחסי מין ומתן שתן תכוף.

קונדילומה עשויה להשפיע על שני המינים אם כי שיעור הופעלת היבלות בקרב נשים נמצא גבוה יותר.

גורמים לקונדילומה

יבלות באברי המין נגרמות על ידי וירוס הפפילומה האנושי (HPV). קיימים מעל 100 סוגים שונים של וירוס הפפילומה, אשר יכולים לגרום למגוון רחב של בעיות רפואיות. הזנים 6 ו-11 הם הגורמים העיקריים להופעת היבלות, ואילו זני 16 ו-18 הם הגורמים העיקריים לסרטן צוואר הרחם.

ההדבקות נעשית באמצעות מגע ישיר בעור נגוע, יחסי מין, קיום מין אוראלי ואנאלי. הופעת היבלות אינה תנאי הכרחי להמצאות הוירוס בנשים, אולם עדיין ניתן להדביק אחרים. טיפול ביבלות אינו מקטין את הסיכוי להתפשטות הנגיף. לכן, מומלץ לכל הנשים הפעילות מינית להבדק.

מהם התסמינים?

מרבית הנשים המאובחנות עם קונדילומה אינן מדווחות על שינויים אזוריים. תסמינים נפוצים פחות יכולים להיות הופעת גירוד וצריבה באיברי המין, רגישות, אדמומיות וכאב בעת חדירה.

צבען של היבלות עשוי להיות ורדרד או כצבע העור, בעלות מרקם מחוספס או חלק ושטוח. היבלות בדרך כלל נמצאות בפתח הנרתיק ובמקרים אחרים עשויות להופיע באזור פי הטבעת.

דרכי אבחון

אבחון ממצאים חריגים על איבר המין מצריך ייעוץ רפואי. הרופא עשוי להשתמש בכלי הבוחן את צוואר הרחם כדי לאתר את התפרשות הקונדילומה אל תוך האזורים הפנימיים.

כאשר נעשה שימוש בחומצה אצטית בצוואר הרחם או איבר המין, הנגעים מופיעים כלבנים. קולפוסקופיה יכולה לאתר פצעים שטוחים אשר אינם גלויים לעין.

בנוסף, דגימות תאים באמצעות ביופסיה ובדיקה גנטית לאיתור הנגיף, עשויות לשמש לצורך האבחון. כלי נוסף לאבחון הינו בדיקת פאפ המרמזת לעיתים על זיהום בצוואר הרחם.

טיפול בקונדילומה

ישנן דרכים רבות לטיפול בקונדילומה, יבלות באברי המין. הטיפול ביבלות מחולק לשלוש קטגוריות: טיפול אזורי באמצעות משחות אשר גורמות להרס הרקמה הנגועה, טיפולים כירורגיים להסרת הרקמה ושיטות המבוססות על טיפול ביולוגי אשר תר אחר הנגיף.

טיפולים רפואיים כוללים משחות, קרמים או מוצרים נוזליים המיושמים על היבלות. קונדילוקס משמש לטיפול מקומי ביבלות באיברי המין. תכשירים אחרים הם פודופילין אשר הורס את רקמת היבלת.

יבלות באברי המין הנראות לעין ניתנות להסרה באמצעות חום, או כריתה קרה על ידי סכין ניתוחים או לייזר. אולם כל הטכניקות האחרונות גורמות לחוסר נוחות, והיבלות נוטות להופיע שוב, כי הנגיף שוכן בתאים שכנים.

אידוי בלייזר הנעשה בשימוש עם פחמן דו חמצני וכריתה כירורגית קונבנציונלית הן השיטות המובחרות עבור יבלות המתפרשות לאזורים שכנים, וטובות בייחוד עבור חולות אשר אינן מגיבות לטיפולים אחרים.

קריותרפיה מתבצעת בשטחים רחבים פחות. במהלך שיטה זאת, נעשה שימוש בחנקן נוזלי או במכשיר הנקרא קריופרוב לצורך הקפאת הרקמה, אשר בהמשך מתפוררת. קריותרפיה הינה שיטה זולה ואינה מצריכה שימוש בחתכים כירורגיים.

כיצד ניתן למנוע את הופעת היבלות באברי המין?

ראשית מומלץ לנשים להתחסן כנגד וירוס הפפילומה, מבעוד מועד. חיסון הגרדסיל, זמין כיום בקופות החולים. סרוריקס הינו חיסון נוסף המסייע במניעת זיהום משני סוגים נוספים של וירוס הפפילומה.

כמו כן, מומלץ להמנע ממגע מיני עם פרטנרים הסובלים מיבלות באיברי מינם, כדי להקטין את הסיכוי להדבקות. קונדומים אינם מבטיחים הגנה מלאה מפני הדבקות בנגיף.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: