צירים מדומים – צירי ברקסטון היקס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

צירים מדומים – צירי ברקסטון היקסההתכווצויות של הרחם, המופיעות בתדירות עולה והולכת ומסייעות לתינוק לצאת לאוויר העולם נקראות צירי לידה, כאשר בדרך כלל צירי הלידה מהווים את התסמין הראשון לכך שהלידה קרובה. לא כל התכווצות עוצמתית המורגשת בבטן ולא כל כאב חזק הם צירי לידה, כאשר במקרים רבים התסמינים השונים הם תוצאה של צירי ברקסטון היקס, הנקראים גם צירים מדומים.

חשוב מאוד לציין כי למרות הכינוי שניתן להם, מדובר בצירים שאינם מדומים כלל וכלל מבחינת ההסתמנות הקלינית שלהם. הכוונה היא לכך שההתכווצויות והכאבים מורגשים גם מורגשים ועשויים להיות אף חמורים מאוד. עם זאת, ההבדל המרכזי בין צירי הלידה לבין צירי ברקסטון היקס בא לידי ביטוי בכך שצירי ברקסטון היקס לא מובילים ללידה.

באיזה שלב מופיעים צירי ברקסטון היקס?

צירים מדומים יכולים להופיע במהלך המחצית השנייה של ההריון, כאשר ככול שההריון מתקדם יותר, התדירות של הצירים המדומים גבוהה יותר. נשים הנמצאות בהריון הראשון יתקשו להבחין בין הצירים המדומים לבין צירי הלידה, אך בדרך כלל בהריונות הבאים לאור הניסיון, ההבחנה בין שני סוגי הצירים תהיה פשוטה יותר. יש לציין כי לא כל הנשים ההרות סובלות מצירי ברקסטון היקס וכי לא ניתן לדעת מראש האם הם אכן יופיעו.

עם זאת, בדרך כלל אישה הסובלת מצירים אלה, תחווה אותם גם בהריונות הבאים, כאשר מועד ההופעה שלהם הופך למוקדם יותר בכל הריון. במקרים רבים, הצירים מופיעים לאחר קיום יחסי מין או לאחר ביצוע של פעילות גופנית.

כיצד ניתן לדעת האם מדובר בצירים מדומים או בצירי לידה?

להלן כמה טיפים שיסייעו לכן להבחין בין צירי ברקסטון היקס לבין צירי לידה:

  • צירי הלידה גורמים לשינוי בצוואר הרחם, שכן מאחר והם אלו המובילים ללידה, הם גורמים לצוואר הרחם להיפתח ואילו צירי ברקסטון היקס לא גורמים לשינוי כלשהו בצוואר הרחם.
  • צירי לידה ארוכים יותר מצירי ברקסטון היקס וככול שחולף הזמן מהתחלת הצירים, הם הופכים לעוצמתיים יותר. לעומת זאת, צירי ברקסטון היקס ברוב המוחלט של המקרים לא מתחזקים.
  • צירי לידה הם צירים סדירים מאוד מבחינת התזמון שלהם, אך צירי ברקסטון היקס מופיעים בדרך כלל בצורה מאוד לא סדירה.
  • צירי לידה מתחילים באזור המותניים או באזור הגב ומשם הם מתקדמים לכיוון הבטן התחתונה. לעומת זאת, צירי ברקסטון היקס מורגשים בבטן הקדמית.
  • בניגוד לצירי לידה, צירים מדומים בדרך כלל מפסיקים לאחר שתייה, שכיבה ומנוחה.

האם צירים מדומים עשויים להוות סכנה לעובר או לאם?

צירי ברקסטון היקס הם תופעה נפוצה מאוד ותקינה. לא מדובר בתופעה מסוכנת ובכל מקרה הצירים לא דורשים כל התערבות רפואית. ההתערבות הרפואית נדרשת רק במקרים שבהם הצירים הופכים לסדירים, במקרים שבהם הצירים מלווים בהפרשה דמית או מימית מהנרתיק ובמקרים שבהם מופיעים כאבים חזקים בגב התחתון. שימי לב – ככול שההריון נמצא בשלב מתקדם יותר, כך הסיכוי לכך שמדובר בצירי לידה ולא בצירים מדומים גבוה יותר בהתאם.

כיצד ניתן לטפל בצירי ברקסטון היקס?

אמנם ברוב המקרים הצירים לא נעימים כלל וכלל, אך הם בדרך כלל נסבלים ולא דורשים טיפול מיוחד. אם הם אכן גורמים אי נוחות ניתן להקל על ההרגשה על ידי שינוי של תנוחת הישיבה, שתייה מרובה של מים, אמבטיה חמה, שכיבה במנוחה ובאופן כללי יש לנסות להירגע. מעניין לדעת, שבמקרים רבים הצירים המדומים הם תוצאה של התייבשות ותו לא.

מה ההבדל בין צירים מדומים לבין צירים מוקדמים?

ייתכן מאוד שיופיעו צירי לידה בשלב מוקדם יחסית של ההריון, כלומר לפני השבוע ה- 37 להריון. צירים המופיעים לפני השבוע ה- 37 להריון נקראים צירים מוקדמים ובניגוד לצירים מדומים, צירים אלו בהחלט מובילים ללידה. אי לכך, צירים אלה הם צירים חזקים שהולכים ומתעצמים, המופיעים בתזמון סדיר. בכל מקרה של הופעת צירים מוקדמים יש להגיע בדחיפות למיון יולדות על מנת שניתן יהיה לבדוק האם ישנה פתיחה של צוואר הרחם.

במידת האפשר יבוצעו ניסיונות לגרום להפסקת הצירים באמצעות טיפול תרופתי ואם אכן ניתן יהיה להביא להפסקת הצירים, לרוב יוחלט על שמירת הריון. רק עשרה אחוז מהמקרים שבהם מופיעים צירים מוקדמים אכן מסתיימים בלידה מוקדמת.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן