עקרות אצל נשים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

עקרות אצל נשים

עקרות אצל נשיםעקרות מוגדרת כחוסר יכולת להביא ילדים לעולם. מכל המקרים בהם זוגות סובלים מבעיות פוריות, כמחצית מהמקרים מקורם בבעיות פוריות באישה.

עקרות אצל נשים יכולה להיות תוצאה של גיל מבוגר, בעיה מכנית במערכת הרבייה, בעיה הורמונלית שגורמת לבעיות בתהליך הביוץ ועוד. בעיות פוריות מאובחנות לאחר שבמשך שנתיים קיימו בני הזוג יחסי מין מלאים ללא אמצעי הגנה וחרף זאת לא הושג היריון.

בארצות הברית עשרים אחוז מהזוגות סובלים מבעיות פוריות, אך שישים אחוז מהם מצליחים לבסוף להביא לפחות צאצא אחד לעולם הודות לשיטות הטיפול המודרניות. ישנם גורמים רבים לעקרות בגברים כמו למשל בעיות אנטומיות שונות, בעיות הורמונליות שונות ובעיות שונות במערכת יצירת הזרע אך במאמר זה נתמקד אך ורק בבעיות שגורמות לעקרות בנשים.

מה הם הגורמים לעקרות בנשים?

להלן הגורמים המרכזיים והשכיחים ביותר לבעיות פוריות בנשים:

  • הפרעות בביוץ – הביוץ הוא התהליך שבו הביצית מבשילה בזקיקי השחלה. ביום של הביוץ הביצית משתחררת מהזקיק ומתחילה לעשות את דרכה לרחם. כאשר התהליך של הביוץ נפגע, לא מתאפשרת ההפריה. שיבושים בביוץ יכולים להיות תוצאה של גיל מבוגר, בעיות שונות בתפקוד של בלוטת התריס, מחלות כרוניות דוגמת איידס או סוגים שונים של מחלת הסרטן, תסמונת השחלה הפוליציסטית ועוד.
  • בעיות בחצוצרות – החצוצרות הן למעשה זוג צינורות שמחברים בין השחלות לבין הרחם. במקרים מסוימים עלולים להתרחש נזקים בחצוצרות שיקשו על הביצית לעבור מהשחלות לרחם באופן תקין. נזקים אלו מתרחשים בשכיחות גבוהה בקרב נשים שעברו ניתוח באגן הירכיים.
  • בעיות ברחם – במקרים רבים המקור לעקרות אצל נשים הוא בעיות שונות ברחם שמבטלות את האפשרות לקליטת ההיריון. בין היתר מדובר על שרירנים ברחם, ניתוחים שגרמו להצטלקות או לקיצור של צוואר הרחם, אנדומטריוזיס ועוד.
  • גורמים נוספים – קשירת חצוצרות, שימוש ממושך בתרופות שונות כמו למשל אספירין או איבופרופן, שימוש בקוקאין או סמים אחרים, טיפולי כימותרפיה ועוד.

כיצד מאבחנים עקרות אצל נשים?

עקרות בקרב נשים מאובחנת כאמור על סמך חוסר היכולת להרות. עם זאת, לא תמיד מקור הבעיה באישה וכן ישנה חשיבות עליונה לאבחן את המקור לעקרות על מנת שניתן יהיה להחליט מה הוא הקו הטיפולי המתאים ביותר. להלן חלק מהבדיקות המשמשות לאבחון של המקור לבעיות הפוריות בקרב נשים:

  • אולטרסאונד נרתיקי – בדיקה שבה ניתן להדגים את האנטומיה של השחלות והרחם באמצעות שימוש בגלי קול בתדרים גבוהים במיוחד הנשלחים ממתמר המוחדר לנרתיק ומוחזרים אליו.
  • בדיקות לבדיקת רמת התפקוד של בלוטת התריס – בדיקות דם שונות שבהן בוחנים את רמת ההורמונים המופרשים מבלוטת התריס ואת רמת ההורמון המופרש מבלוטת יותרת המוח שמטרתו לעודד את בלוטת התריס להפריש הורמונים שונים.
  • היסטרוסקופיה בדיקה שמבוצעת על ידי החדרה של סיב אופטי דרך הנרתיק עד לחלל הרחם. הבדיקה מאפשרת לשלול מצבים כגון: מומים מבניים שונים, הידבקויות בחלל הרחם, רקמות צלקתיות ברחם ועוד.
  • צילום רחם – בדיקה שבמהלכה מוזרק לנבדקת חומר ניגודי דרך צוואר הרחם המאפשרת להדגים את האנטומיה של מערכת הרבייה באמצעות צילום רנטגן.

כיצד מטפלים בעקרות אצל נשים?

הטיפול בעקרות אצל נשים משתנה ממטופלת למטופלת. כך למשל במידה ומדובר על אישה שסובלת מבעיות אנטומיות ברחם, ניתן לבצע הפריה מלאכותית במעבדה ולהחדיר את התאים העובריים לרחמה של אם פונדקאית, במידה וקיימת בעיה אנטומית בצוואר הרחם ניתן לבצע הזרעה מלאכותית, במידה ומדובר על בעיה הורמונאלית ניתן להתחיל בטיפולים הורמונאליים ועוד. כל מקרה מטופל בהתאם למקור הספציפי לבעיה שהובילה לעקרות אצל המטופלת.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: