התעטשות בתינוקות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

התעטשות בתינוקות

התעטשות בתינוקותהורים לתינוקות חדשים חשים מאוימים לחלוטין כשהם מנסים להבין מתי התינוק שלהם מתנהג כרגיל, ומתי התנהגותו מעידה על סימן חריג. כל שיעול קצר ועיטוש עשויים לגרום להורים לעצור ולתהות אם משהו לא בסדר עם התינוק שלהם. האם הוא מקורר? האם הוא נדבק מהשפעת המסתובבת בבית? האם יש דבר כזה יותר מדי התעטשות?

מאמר זה נועד להרגיע הורים לתינוקות חדשים, בכל הנוגע לסימני התעטשות של תינוקות.

מה גורם להתעטשות בתינוקות?

קיימים גורמים רבים להתעטשות בתינוקות. ראשית, על ההורים להבין שהתעטשות היא בהחלט סימן חיובי להתנהגות התינוק. משמעות הפעולה היא כי אינו סובל ממחלות מערכת העצבים, היות ועיטוש הוא רפלקס נשלט על ידי מערכת העצבים. רופאים מרגיעים הורים חרדים כי זה לגמרי שכיח שתינוקות יתעטשו הרבה, בשילוב עם ריר, פיהוקים, גרגורים ושיהוקים.

התעטשות אצל תינוקות היא בדיוק אותו רפלקס כמו אצל מבוגרים. היא מתרחשת כשמעברי האף חווים גירוי. שלא בדומה לרפלקסים רבים אחרים, רפלקס העיטוש מופעל כשהתינוק גדל ומתפתח, ואין צורך למהר ולהשתמש במכשיר אדים ליד התינוק. הרי כל אחד צריך להתעטש מדי פעם, נכון?

תינוקות מתעטשים בעיקר כי הם צריכים

לתינוקות יש מעברים קטנים יותר באף בהשוואה למבוגרים, וייתכן שיהיה עליהם לנקות את האף שלהם לעיתים קרובות יותר מאשר מבוגרים, שכן מעברי האף שלהם עלולים להיסתם בקלות רבה יותר. הם מתעטשים כדי להיפטר מכל חומר הנמצא באפם, החל מחלב אם ועד ריר, עשן, או אבק באוויר.

הם מבלים את רוב זמנם בהישענות לאחרו ושתיית חלב, ולכן מערכת הנשימה והאף שלהם חווים גירויים תמידים. ניתן לסייע לבריאות התינוק באמצעות הימנעות מוחלטת מעישון סביבו. כשתינוקות נולדים, הם מעשנים בעיקר דרך הפה, כחלק מהתפתחותם, מה שעשוי לעיתים לתרום להתעטשות, שכן הם עדיין מסתגלים לנשימה דרך האף.

יותר מסתם עיטוש

אך התעטשות יכולה להיות לעיתים יותר מרפלקס טבעי בלבד, בקרב חלק מהתינוקות שזה עתה נולדו. אבל גם אם התינוק שלכם מתעטש הרבה, אין פירוש הדבר בהכרח שהוא מפתח הצטננות. תינוקות משתמשים בהתעטשות כמערכת הגנה טבעית כנגד מיליארדי החיידקים שאותם תינוקות מקבלים במהלך הלידה. מערכת החיסון שלהם חייבת לעבוד קשה יותר ממערכת החיסון של מבוגרים.

חיידקים רבים חודרים לגופם בפרק זמן קצר מאוד, וההתעטשות היא רק אחת השיטות בהן תינוקות משתמשים על מנת לנסות להגן על עצמם. העיטוש מנקה חיידקים וחלקיקים העשויים לנסות לחדור לגופם דרך מעברי האף, טרם חדירה פנימה וגרימה למחלות.

עיטוש כסימן לראייה תקינה

מחקר אחד מצא גם שעיטוש בתינוקות עשוי להוות סימן לכך שהוא רואה כראוי. במחקר ישן זה, שהתנהל בשנת 1986, החוקרים העבירו פעמון אופניים מול שדה הראייה של התינוק, בקווים אופקיים ואנכיים.

רוב התינוקות התעטשו ברגע שהפעמון הוצג לעיניהם, והוביל את מחברי המחקר למסקנה לפיה העיטוש היה סמן מקודם לרגישות הראייה.

התעטשות כסימן למחלה

למרבה הצער, התעטשות אינה מהווה תמיד סימן נורמלי בלבד לתינוק בריא. במצבים מסוימים, התעטשות מופרזת בתינוקות עלולה להוות סימן למצב הנקרא תסמונת התנזרות נאונטלית (NAS). מצב זה מתרחש כשהאם מכורה לסמים במהלך ההיריון. תסמיני התסמונת, בנוסף לעיטוש, עשויים לכלול מצב הנקרא תשניק בלידה, מעברי אף סתומים, רעד, ובעיות הנקה.

אם לתינוק יש תסמונת התנזרות נאונטלית, הוא חווה למעסה תסמונות גמילה מהתרופות או הסמים בהם השתמשה האם במהלך ההיריון. חלק מהחומרים הנפוצים ביותר כוללים אלכוהול, הרואין ומתדון. אחד התסמינים של גמילה מהרואין, למשל, הוא תינוק שמתעטש יותר מחמש פעמים בבת אחת. רופאים מלמדים להעריך את סימני התסמונת אם התינוק מתעטש שלוש עד ארבע פעמים בבת אחת, בחצי שעה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: