מחלת עגבת

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

עגבת

עגבת היא אחת ממחלות המין המדבקות שנגרמת מהחיידק טרפונמה פלידום. בעבר המחלה הייתה שכיחה מאוד וגרמה לתחלואה גדולה ולתמותה, אך כיום לאחר גילוי הפניצילין, אפשר לרפא אותה אחרי זיהוייה.

עגבת

לאחר ההדבקה דוגר החיידק תקופה של בין שבוע ל- 13 שבועות, כאשר הזמנים משתנים מחולה לחולה. אצל כל חולה סימני המחלה הם אחרים. הדרך לזיהוי עגבת הוא באמצעות בדיקה ראשונית שהיא בדיקת סקירה- בדיקת נוגדן VDRL.

במהלך הבדיקה נלקחת דגימת דם מגופו של המטופל ולאחר ימים ספורים מתקבלת התשובה. בדיקה חיובית אינה מעידה בהכרח על הימצאות עגבת בגוף משום שהנוגדן המדובר קיים גם אצל אנשים בריאים וגורם גם למחלות נוספות. על כן, מטופל שקיבל תשובה חיובית צריך לעבור בדיקות לגילוי נוגדנים מסוימים אחרים.

להרחבה על אבחון וטיפול בעגבת לחצו כאן

שלושה שלבים למחלה

  • עגבת ראשונית: לאחר שהחיידק דגר בגוף מופיעה גבשושית כתומה-אדומה בולטת (נגע) על הפות, בצוואר הרחם, על הפין, בפי הטבעת וברקטום. בנוסף יכולה להיות גם הגדלה של בלוטות הלימפה במפשעה. כעבור ימים אחדים הנגע הופך לכיב וכעבור כמה שבועות הוא מתרפא לחלוטין גם בלי טיפול תרופתי.
  • עגבת שניונית: ברבע מהחולים הנגע הראשוני נשאר פעיל ומתחיל השלב השני של המחלה ומתחילות להופיע פריחות על גבי העור, ובלוטות לימפה במקומות שונים בגוף הולכות וגדלות. סימני המחלה נראים על כפות הרגליים והידיים בצורת נגעים או שלפוחיות. צבע הפריחה הוא אדום-ורוד והיא לא מגרדת. בנוסף לתסמינים אלה, עלולות להופיע תופעות כמו חום, כאבי ראש, חולשה, צהבת, אנמיה, ובמקרים קיצוניים גם דלקת קרום המוח.  במשך השנתיים הראשונות ממועד ההדבקה בעגבת, נגעי העור חולפים ומופיעים שוב לסירוגין. כעבור שנתיים לא נשאר אף סימן והמחלה הופכת לסמויה.
  • עגבת שלישונית: המחלה מתבטאת בלב וכלי הדם, במערכת העור ובמערכת העצבים המרכזית. על העור מופיעים נגעים עם נמק או עם קשקשים (עלולים להופיע גם בגרון, בחיך ובאף), משאירים צלקות וגורמים לחירור במחיצת האף. במערכת העצבים המרכזית עלולות להופיע תופעות כגון בלבול, דלקת קרום המוח, פרכוסים וכדומה. כשיש עירוב של חוט השדרה נוצר שיתוק ברגליים ובידיים, והעמודות האחוריות של חוט השדרה נהרסות. בלב ובכלי הדם נוצרות התרחבויות ובעורקים הכליליים נוצרות היצרויות.

עגבת – תסמינים

הנגע בשלב הראשוני אינו כואב ולעיתים הוא עובר כעבור שבועות ספורים גם ללא קבלת טיפול. במידה שהנגע לא עבר ולא ניתן טיפול, מתחיל השלב השני של העגבת ואז יש חום, כאבי פרקים, תחושה כללית רעה ופריחה בכפות הרגליים ובכפות הידיים.

במידה שלא ניתן טיפול רפואי בשלב השני הוא חולף, ולאחר מספר שנים מגיע השלב השלישי שבו מופיעים תסמינים כתוצאה מהנזקים שגרמה העגב- בעיות בשיווי משקל, חולשה כללית, חולשה בגפיים, כאבים בגוף בעקבות גידולים תת-עוריים, פגיעה במסתמי הלב ובעיות תחושתיות. במקרים חמורים יותר מגיעים שיתוק ועיוורון.

דרכי טיפול

טיפול אנטיביוטי מרפא את העגבת במידה שהוא ניתן בזמן ועדיף כמה שיותר מוקדם, עם גילוי המחלה. טיפול מוקדם מרפא את המחלה ומונע סיבוכים מיותרים. הנגע הראשוני יכול לחלוף גם בלי טיפול רפואי, אך החיידק ממשיך להתרבות בתוך הגוף, ולכן בלי טיפול הוא ימשיך לחולל נזקים.

במקרים של טיפול בזמן, העגבת חולפת בתוך ימים ספורים מבלי להשאיר זכר. במקרים בהם הטיפול ניתן רק בשלב השני, הנזקים שנגרמו כבר לא חמורים כמו בשלב השלישי וניתן להכחיד את החיידק ולהירפא. במקרים שהטיפול ניתן רק בשלב השלישי, הגוף ניזוק מהחיידק ולא ניתן לתקן את מה שנגרם.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: