מהי סקירת מערכות מכוונת?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהי סקירת מערכות מכוונת?נכון להיום בדיקות אולטרסאונד מהוות אלמנט חשוב ביותר בניהול המעקב אחרי ההתפתחות העוברית ומבוצעות באופן שגרתי בישראל כמו בכל מדינות העולם המערבי. עם זאת, לא כל אישה הרה תעבור סקירת מערכות מכוונת וזאת כיוון שמדובר בבדיקה הנכנסת לתמונה רק במצבים חריגים הדורשים בירור מעמיק.

מה כוללת סקירת מערכות?

באופן כללי, סקירת המערכות הממומנת על ידי משרד הבריאות, המבוצעת בשבועות ה- 20-23 לכלל הנשים ההרות, מאפשרת למדוד את היקף הראש והבטן של העובר ואת אורכה של עצם הירך, לסקור את צורת הגולגולת, המוח הקטן, קו האמצע של המוח וחדרי המוח, לבחון את מבנה איברי הבטן בדגש על הקיבה, כיס השתן והכליות וכן לקבל מידע רב בנוגע לריאות, מבנה הפנים, עמוד השדרה, כמות מי השפיר, מיקום השלייה ועוד.

באופן עקרוני, ישנה אפשרות לבצע בדיקת סקירת מערכות מוקדמת בין השבוע ה- 13 לשבוע ה- 17, אך בדיקה זו לא כלולה בסל הבריאות. עלותה נעה בין 1500-2200 ₪ ולרוב ניתן לעבור אותה תמורת תשלום השתתפות עצמית בגובה כמה מאות שקלים. הסקירה המוקדמת מבוצעת בגישה לדנית (נרתיקית) בדרך כלל ואילו סקירת מערכות מאוחרת לרוב תבוצע בגישה בטנית.

מה היא סקירת מערכות מכוונת?

סקירת מערכות מכוונת היא בדיקת אולטרסאונד המתבצעת בגישה נרתיקית, בטנית או באמצעות שילוב בין שתי הגישות, בהתאם לגיל ההריון, מנח התינוק ופקטורים נוספים. בניגוד לבדיקה המוקדמת ולבדיקה המאוחרת, סקירת המערכות המכוונת לא משמשת לבחינה של מספר איברים ומערכות, אלא לבחינה ספציפית של איבר או מערכת מסוימת. בנוסף לכך, אין מועד מוגדר מראש שבו ניתן לבצע אותה, שכן היא מתבצעת בהתאם לצורך ולפיכך מבחינה טכנית ניתן לבצע אותה כמעט בכל שלב ושלב במהלך ההריון.

הרופא שמפנה אישה הרה לביצוע של סקירת מערכות מכוונת, צריך לצרף לטופס ההפניה בקשה לבירור של ממצא מסוים בהסתמך על חשד שעלה למשל לאור בדיקה קודמת. כך למשל ישנן נשים שעוברות סקירת מערכות מכוונת על רקע הרחבה של אגן הכליה ובמקרה הזה הסקירה מתמקדת באזור הכליות ובמקרים אחרים הבדיקה תתמקד דווקא באזור הלב, המוח או הקיבה.

יש לציין, כי הפניה לבדיקת סקירת מערכות מכוונת לא תמיד מעידה על כך שישנה בעיה בעובר. במקרים רבים היא פשוט משמשת את הרופא המטפל לצורכי מעקב אחרי ממצא חשוד ותו לא.

האם ניתן לעבור סקירת מערכות מכוונת ללא הפניה מרופא?

מאחר ומדובר בבדיקה שבאה לענות על שאלה קלינית מוגדרת אותה מפנה הרופא למבצע הבדיקה, הרי שלא ניתן לעבור אותה ללא התוויה מתאימה.

מי מבצע את הבדיקה?

סקירת מערכות מכוונת המבוצעת לצורך בדיקה של מערכת מסוימת, מצב העובר או איבר מסוים, יכולה להתבצע על ידי מומחה ברדיולוגיה אבחנתית או רופא מומחה במיילדות וגניקולוגיה, אשר עבר הכשרה מתאימה במסגרת יחידת אולטרסאונד המוכרת על ידי המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית בישראל לסבב התמחות במיילדות וגניקולוגיה.

כמו כן, על מבצע הבדיקה להחזיק באישור מיוחד לביצוע הבדיקה מטעם מנהל היחידה. במקרים שבהם הבדיקה מבוצעת לצורך אקו לב עובר, גם רופא מומחה בקרדיולוגיה ילדים יכול לבצע אותה.

ראו גם:
בדיקת שקיפות עורפית
סקירת מערכות שלישית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן