משפחת אומנה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

משפחות אומנה

משפחות אומנהמשפחת אומנה היא טיפול תחליף במשרה מלאה לילדים הנמצאים מחוץ לביתם, על ידי אנשים אחרים שאינם הוריהם הביולוגיים, או לילדים מאומצים במסגרת הורים אפוטרופסים חוקיים.

ילדים שהורחקו מהוריהם הביולוגיים, הוריהם המאמצים או אפוטרופסים חוקיים אחרים, ממוקמים במסגרת אומנה במגוון נרחב של הגדרות. הם עשויים להיות ממוקמים בטיפול קרובי משפחה אחרים שאינם בני המשפחה, המעורבים בהזנחה או התעללות, או אצל אנשים שאינם קרובי משפחה, אך מהווים משפחת אומנה טיפולית, במוסדות או בקבוצת בית.

הסיבות להגעת ילד למשפחת אומנה

במרבית המקרים, הם סבלו מהתעללות פיסית או מינית, או הזנחה ביתית, והם ממוקמים בסביבה בטוחה. אחוז קטן של הילדים מגיעים למשפחת אומנה היות והוריהם מרגישים שאינם מסוגלים לגדל אותם, והתנהגותם היא שהביאה לעבריינות או שש לפגיעה באחרים.

חלק מהילדים הוזנחו על ידי הוריהם או אפוטרופסיהם החוקיים, או שיש להם הורים או אפוטרופסים חוקיים שאינם יכולים לטפל בהם עקב שימוש בסמים, כליאה או בעיות נפשיות. ילדים אלו ממוקמים לטיפול משמורת, בעוד שההורים או האפוטרופסים מקבלים טיפול, ייעוץ, או משלימים את עונשם.

התנהלות משפחת אומנה

בכל המקרים, ההורים הביולוגיים של הילד, ההורים המאמצים או אפוטרופסים חוקיים אחרים, מוותרים באופן זמני על המשמורת החוקית של הילד.

ילד יכול להיות ממוקם במשפחת אומנה, בהסכמת ההורים. במקרה ברור של התעללות או הזנחה, בית המשפט עשוי להורות שילד יכנס למשפחת אומנה ללא הסכמת ההורים או האפוטרופסים.

יחד עם זאת, אין פירוש הדבר שהילד יטופל בהכרח על ידי זרים. אם הוחלט שהילד יצא מהבית, הוא יכול להיות ממוקם אצל קרובי משפחה או חברי המשפחה. ילדים עשויים אף להיות ממוקמים בקבוצת בית, שבה מספר ילדי אומנה חיים ביחד עם צוות מטפלים.

אומנה טיפולית

אומנה טיפולית או טיפול בילדים יכול להתבצע בקבוצת הבית או במסגרת משפחת אומנה עם מבנה ודגש טיפול פרטני. משפחות אומנה הן האופציה המוכרת ביותר. הילד הופך באופן זמני לחלק ממשפחה אחרת, עם ילדים אחרים, או לבד, תחת פיקוח עובדים סוציאליים.

הורים במשפחת אומנה מקבלים בדרך כלל קצבה המוקדשת לטיפול בילדים, שנועדה לרכוש מזון, ביגוד, ציוד בית ספר וצרכים נלווים אחרים של הילד. רוב אחריות הורה האומנה לילד מוגדרת בבירור בחוזה משפטי.

הורי אומנה אינם יכולים להיות האפוטרופסים של הילד, והאפוטרופסות נשארת במסגרת המדינה.

מסגרת הזמן במשפחות אומנה

המיקום במשפחת אומנה עשוי להימשך יום אחד או משפר שבועות, וחלקם ממשיכים למספר שנים. אם ההורים מוותרים על זכויותיהם באופן קבוע, משפחת האומנה יכולה לאמץ את הילד, על מנת שלא להעבירו לזרים ולהעניק לו מקום קבוע, בטוח, שאינו מלחיץ.

מטרת משפחת אומנה היא טיפול בילד במערכת רווחתו, תוך מיקום כל השירותים המתאימים והזמינים העומדים לרשות ההורים, כך שהם יכולים ליצור סביבה ביתית בטוחה, ומתאימה לילד.

פיקוח על רווחת הילד – הילד נמצא במעקב קבוע של מערכות רווחה ועובדים סוציאליים, המספקים דיווחים שוטפים לבית המשפט. מטפלים אחרים במסגרת זו כוללים פסיכולוגים, מרכזים לטיפול בהתמכרות לסמים, לילד או להורה, וטיפול רפואי לילדים הנמצאים בסיכון.

בעיות נפוצות

במרבית המקרים, ילדים המוצבים במשפחות אומנה נתונים לצורה כלשהי של התעללות או הזנחה, והוצאתם מסביבתם המוכרת היא, לכשעצמה, בדרך כלל טראומטית ביותר. הם עלולים לסבול מסיוטים, בעיות שינה, הרטבת לילה, או בעיות אכילה, דיכאון, כעס ובלבול.

ילדים צעירים רבים במשפחת אומנה אינם מסוגלים להבין מדוע נלקחו מהוריהם. גם אם ילד חווה הקלה מסוימת כתוצאה מהשהות מחוץ לבית מסוכן, הוא עדיין עשוי לדמיין שיש משהו שעליו לעשות על מנת לשוב אל הוריו הביולוגיים.

הסתגלות הילד למשפחת האומנה

קיימות ראיות מדעיות המוכיחות כי ילדים שעברו התעללות והזנחה, מתחילים להרגיש טוב יותר במשפחת אומנה. יחד עם זאת, ההפרדה כמעט תמיד קשה לילדים, ללא קשר לנסיבות.

אומנה עשויה להיות קשה גם להורי האומנה עצמם, שכן ילד שהוזנח או עבר התעללות, סובל מנזק נפשי שעלול לגרום לו לנסיגה, התנהגות שאינה בוגרת, אלימות או קושי אחר שמקשה את התקשורת איתו.

טיפול בילדים עם בעיות נפשיות

ילדים עם בעיות רפואיות ונפשיות חמורות עשויים להזדקק למספר מטפלים. לעתים נכשלת מסגרת האומנה, היות וההורים פשוט אינם מסוגלים להתמודד עם דרישות הילד.

בנוסף, ילדים בכל סוגי משפחות האומנה, מתמודדים עם אתגרים נוספים מבחינה כלכלית, רגשית והתפתחותית.

מחקר שבוצע בשנת 2004 הראה כי ילדים במשפחת אומנה חוו יותר בעיות בריאות ובעיות התפתחותיות בהשוואה לילדים שחוו נסיבות כלכליות זהות, אך חיו עם הוריהם הביולוגיים או עם אפוטרופסים חוקיים.

מסיבה זו, שיפור מצבם הפיסי של ילדים במשפחות אלו משתנה לטובה עם טיפול רפואי ופסיכולוגי תכוף ויסודי יותר מזה הניתן במצבים רגילים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: