ממוגרפיה דיגיטלית: יתרונות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהי ממוגרפיה דיגיטלית?שכיחות סרטן השד בקרב נשים צעירות בישראל הולכת וגוברת בשנים האחרונות, ובדיקות הדמיה וטיפולי הקרנה מתקדמים, נחשבים לגישות מצילות חיים.

שיטת ההקרנה הנפוצה ביותר היא ממוגרפיה, המופעלת באמצעות קרני רטנגן לסריקת החזה. התמונות נבדקות לגילוי כל חריגה, ורופאים מחפשים אף שינויים בהשוואה לבדיקות קודמות. ממוגרפיה דיגיטלית מאחסנת ומנתחת את המידע המתקבל מהבדיקות, באמצעות מחשב.

מהלך בדיקת ממוגרפיה דיגיטלית

שיטת קבלת תמונות ממוגרפיה זהה לשני הסוגים. טכנאי מעמיד את השד בין שתי צלחות צילום, ודוחס אותו. בהמשך הוא מבצע צילומי שד מלמעלה, מלמטה, ומהצדדים.

התהליך עשוי להיות לא נוח מעט, אך אורך כעשרים דקות. בממוגרפיה דיגיטלית, קרן ה-X מופעלת לאותות חשמליים הניתנים לאחסון במחשב.

מהי רמת יעילות ממוגרפיה דיגיטלית?

מחקר חדש הראה ששני סוגי הממוגרפיה הקיימים מספקים תוצאות טובות, אך ממוגרפיה דיגיטלית מספקת תוצאות מדויקות יותר. מחקר שפורסם בכתב העת לרפואה של ניו אינגלנד, בחן 49,000 נשים ללא סימנים ידועים של סרטן השד, והשווה את הנתונים שהתקבלו מממוגרפיה דיגיטלית ורגילה.

סרטן השד נמצא בקרב 335 מהנשים, והחוקרים קבעו כי ממוגרפיה דיגיטלית ביצעה עבודה טובה יותר עם הזיהוי, בקרב שלוש קבוצות נשים: מתחת לגיל חמישים; בעלות רקמת שד צפופה; ונשים שטרם עברו את גיל המעבר, או שהתחילו את גיל המעבר לפני פחות משנה. אם את שייכת לאחת מקבוצות אלו, התייעצי עם הרופא לגבי הצורך בממוגרפיה דיגיטלית.

מהם היתרונות האפשריים של ממוגרפיה דיגיטלית?

היתרונות המתקבלים משיטה זו כוללים:

בחינות נוספות של הממצאים – היות ונתוני הממצאים של ממוגרפיה דיגיטלית מאוחסנים באופן אלקטרוני, ניתן לנתח אותן באמצעות מחשבים כמו גם על ידי רדיולוגים.

אפשרות קלה יותר לקבל חוות דעת שנייה – ניתן לשלוח את הממצאים בקלות לרופאים שונים, באופן אלקטרוני.

איכות טובה יותר – התמונות מתקבלות בבהירות ונראות  טובה יותר, ברמה אותה לא ניתן להשיג מממוגרפיה רגילה.

מינון קרינה מופחת מהממוצע – ממוגרפיה דיגיטלית בודקת יותר זוויות של כל שד בהשוואה לממוגרפיה רגילה, אך היא משתמשת ב-25% פחות קרינה. הסיבה לכך היא אזורים קטנים של השד המצולמים בכל זווית צילום.

אחסון קל יותר – התמונות הדיגיטליות נשארות במחשב, ואין צורך להסתבך עם ערכות מגושמות של סרטי צילום.

רמת דיוק גבוהה

מומחים מדגישים שנשים צריכות לעבור בדיקות לגילוי סרטן השד גם אם הקרנה דיגיטלית אינה זמינה באזור שלהן. ממצאי ממוגרפיה דיגיטלית מדויקים יתר מאשר ממוגרפיה רגילה, בקרב נשים מתחת לגיל חמישים, ונשים עם רקמת שד צפופה, שהן קטגוריות מעט חופפות.

אם את נמצאת בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד, עלייך לעבור גם בדיקת MRI שנתית בנוסף לממוגרפיה השנתית. למרות הוויכוחים בעולם הרפואה, ממוגרפיה דיגיטלית ממשיכה לבצע התקדמות, וחברות המפתחות את הטכנולוגיה, פועלות לשיפור רמות הדיוק.

זוהי תוספת לממוגרפיה המסורתית, המשפרת את הדיוק האבחנתי של הבדיקות, וכתוצאה מכך ניתן להרכיב תכנית טיפול טובה יותר.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: