מחלת RH של העובר

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחלת RH של העוברמחלת RH של היילוד היא מחלה המתפתחת בתינוקות רכים ובעוברים במהלך החיים התוך רחמיים בעקבות תקיפה של כדוריות הדם האדומות המבוצעת על ידי רכיבים שמקורם במערכת החיסון של האישה ההרה.

המחלה מופיעה במקרים שבהם ישנו חוסר התאמה בין סוג הדם של האישה ההרה לבין סוג הדם של העובר. ליתר דיוק, מחלה זו מתרחשת במקרים שבהם סוג הדם של האם הינו בעל גורם רזוס שלילי ואילו הדם של התינוק הינו בעל גורם רזוס חיובי.

סך הכול, בקרב שמונים וחמישה אחוז מהאנשים ניתן למצוא נוגדנים מסוימים על פני הממברנות של תאי הדם האדומים. נוגדנים אלו נקראים גורם רזוס או חלבון D. כאשר ניתן לאבחן את הנוכחות של גורם הרזוס, סוג הדם יהיה חיובי וכאשר לא ניתן לאבחן את הנוגדנים, סוג הדם יהיה מוגדר כשלילי. זוהי למעשה המשמעות האמתית של הסימונים + או – המופיעים בדרך כלל לצד האות המסמנת את סוג הדם (או האותיות במקרים בהם מדובר על סוג דם AB).

מה הם הגורמים למחלת RH של העובר?

סוג הדם של העובר יכול להיות שלילי או חיובי, בהתאם לגנים הספציפיים שירש מאביו ומאמו. לא אחת קורה שגבר בעל סוג דם חיובי, מכניס אישה בעלת סוג דם שלילי להריון וכתוצאה מכך מתפתח ברחמה עובר שהינו בעל סוג דם חיובי. חשוב להבין כי העובר הוא למעשה גורם זר לגופה של האישה ההרה ולפיכך כאשר דמו של העובר יבוא במגע עם דמה של האם, מערכת החיסון של האם תיכנס לפעולה ותשלח תאי דם לבנים על מנת לפגוע בכדוריות הדם של העובר.

יש לציין, כי בדרך כלל בהריון הראשון המחלה לא תתפתח וזאת כיוון שהמערכת החיסונית של האם צריכה להכיר ראשית את הגורם המאיים כביכול. עם זאת, במידה ואכן דמה של האם יבוא במגע עם דמו של העובר בהריון הראשון, הרי שהמחלה תבוא לידי ביטוי בהריונות הבאים ולמעשה בכול הריון התגובה החיסונית תהיה אלימה, נרחבת ואגרסיבית יותר.

מה הם התסמינים של מחלת RH של העובר?

המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של דרגות חומרה. במקרים הקלים ביותר ניתן יהיה לאבחן עלייה ברמת הבילירובין בדמו של התינוק במהלך השבועות הראשונים לחייו וזאת כיוון שהבילירובין נוצר כתוצאה מפירוק של מולקולת ההם המרכיבה את כדוריות הדם האדומות. בנוסף לכך, ניתן יהיה לאבחן במקרים הקלים חוסר דם ברמה שאינה אמורה לעורר חשד לנזק. לפיכך, במקרים הקלים של המחלה אין צורך לטפל בתינוק אלא רק להמשיך ולעקוב מקרוב אחרי מצבו הרפואי.

עם זאת, במקרים החמורים ניתן יהיה להבחין בתסמינים מסוכנים עוד טרם צאתו של העובר לאוויר העולם. כך לדוגמה במקרים החמורים ביותר של המחלה התקיפה של מערכת החיסון האימהית יכולה לגרום לבצקת כללית בעובר, לאי ספיקת לב, לפגיעה מוחית על רקע ההצטברות העודפת של הבילירובין ובמקרים הקשים ביותר יתרחש מוות תוך רחמי.

כיצד מאבחנים את מחלת RH של העובר?

האבחון של המחלה דורש אבחון של סוג הדם של האם וסוג הדם של העובר. במקרים בהם ישנה חוסר התאמה בין סוגי הדם השונים, יש לבצע מעקב רפואי צמוד אחרי ההריון הכולל מדידה של רמת הנוגדנים נגד גורם הרזוס של העובר בדם האם, בדיקה של רמות ההמוגלובין בעובר ובדיקת הצפיפות של מי השפיר. כל ממצא לא תקין באחת מהבדיקות מחייב התחלה של טיפול רפואי.

כיצד מטפלים במחלת RH של העובר?

במחלה ניתן לטפל במספר דרכים להלן:

  • עירוי ורידי של אימונוגלובולינים יכול למזער את ההרס של תאי הדם האדומים, אם כי טיפול זה יכול גם לגרום למחסור בדם בעובר ולפיכך יש להקדים ולהזריק אריתרופויטין.
  • במקרים מסוימים לא יהיה מנוס מלהחליף את הדם של העובר בדם המתאים מבחינת גורם הרזוס לדמה של האם.
  • ברוב המוחלט של המקרים ניתן יהיה למנוע את התקיפה של מערכת החיסון האימהית באמצעות הזרקה של נוגדנים מיוחדים נגד האנטיגן של העובר במהלך השבוע העשרים ושמונה להריון ולכול היותר שלוש יממות לאחר הלידה. טיפול זה יעיל בתשעים אחוז מהמקרים שכן הוא מונע את היצירה של הנוגדנים בדמה של האם.

ראו גם:
טרומבוציטופניה בהריון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: