מחלות דלקתיות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחלה דלקתית

מחלה דלקתיתדלקת היא תהליך ביולוגי מורכב שקורה בגוף במצבים שונים. בתהליך הדלקתי משתתפים תאים מסוגים רבים וכמו כן מעורבים חומרים רבים המעורבים בקריאה לתאי הדלקת ובקרה על התהליך הדלקתי.

מטרת התהליך הדלקתי היא בעיקר לפנות תאים שנפגעו או נהרסו מסיבות שונות. לאחר הפינוי התהליך הדלקתי מעורב בריפוי הרקמה שנפגעה בדרך כלל על ידי יצירת צלקת מקומית.

התהליך הדלקתי מאופיין באופן קלאסי על ידי 5 תסמינים: חום, אודם, נפיחות, כאב ואובדן פעילות האיבר. לרוב תופעות אלה ניתן לראות בפצע בעור אך הם מאפיינים דלקת באיברים אחרים גם כן.

גורמים שונים יכולים לגרום לתהליך דלקתי. פגיעה קשה ברקמה שגורמת להרס של תאים כגון כוויות או פציעה חיצונית יגרמו לתהליך דלקת. כחלק מהתהליך ישפכו באזור הפגיעה שברי תאים וחומרים אחרים שיקראו לתאי דלקת שיגיעו לרקמה הפגועה מזרם הדם.

בנוסף, חשיפה לאלרגנים מסוימים יכולים לגרום לתגובה דלקתית. גם בזמן זיהום נהרסים תאים ועל ידי כך נקראים לאזור תאי דלקת. תאי הדלקת יכולים במקרים כאלה לסייע בבידוד הזיהום ברקמה ולסייע לגוף להירפא מן הזיהום.

ברוב המקרים, תהליך הדלקת הוא תהליך חיוני וטוב לגוף. הוא מסייע לגוף להתמודד עם פגיעה ולתקן את הרקמות הפגועות. קיימים מקרים בהם הדלקת איננה טובה לגוף. מקרה כזה למשל קיים במחלות אוטואימוניות. במחלות אלה, מסיבות שאינן תמיד ידועות, מערכת החיסון תוקפת רקמות של הגוף. במצבים אלה, הרקמה נפגעת ונוצר תהליך דלקתי במקום. דלקת זו יכולה להיות ממושכת ולהביא לפגיעה קשה באיבר המעורב.

מחלות דלקתיות

קיימות מחלות רבות מאוד שהתהליך בהן מעורב תהליך דלקתי. תהליך הדלקת במחלות אלו לא רצוי ולרוב פוגע בגוף ולא מסייע לו. דוגמאות למחלות כאלו הן מחלות אוטואימוניות כגון זאבת, דלקת פרקים שיגרונית, מחלות מעי דלקתיות ועוד רבות.

דוגמא חשובה למחלות דלקתיות היא מחלת האסטמה. אסטמה הינה מחלה דלקתית, כרונית של דרכי האוויר הקטנות המתבטאת בהתקפים של שיעול וקוצר נשימה. בנוסף, לאורך זמן, אסטמה גורמת להצטלקות של דרכי האוויר ולפגיעה קשה בדרכי הנשימה. מה בעצם גורם לתופעה זו?

בחולי אסתמה, דרכי האוויר המעורבים רגישים ביתר לגירויים שונים. גירויים אלה יכולים להיות למשל עשן, אויר קר או פעילות גופנית. כתוצאה מהחשיפה לחומרים מגרים אלה משחררים תאים של מערכת החיסון הנמצאים בדפנות דרכי האוויר חומרים מעודדי דלקת וחומרים הגורמים לכיווץ השריר בדפנות דרכי האוויר.

כיווץ השריר בדופן הוא זה שמביא להתקפי קוצר הנשימה. בנוסף, מתחיל בדרכי האוויר תהליך דלקתי. תהליך זה לרוב לא קורה באנשים בריאים אלא שבחולי אסתמה הם רגישים ביתר לגירוי. אם חולה אסטמה לא מטופל בתרופות מדכאות דלקת דרכי האוויר שלו יצטלקו עם הזמן והוא יוותר עם נזק קשה לדרכי הנשימה.

טיפול במחלות דלקתיות

ניתן לחלק את הטיפול במחלות דלקתיות לשתי קבוצות. הקבוצה הראשונה הינה תרופות מדכאי דלקת והקבוצה השנייה כוללת טיפולים ייחודיים למחלה הדלקתית.

למשל, כחלק מהטיפול באסתמה ניתן טיפול להרחבת דרכי האוויר הקטנות. טיפול זה איננו נוגד דלקת אבל מביא להקלה במחלה. במחלות דלקתיות אחרות לאו דווקא ישתמשו במרחיבי סימפונות אלא בתרופות אחרות המתאימות למחלה.

קבוצת התרופות המדכאי דלקת מתחלקת אף היא למספר תתי קבוצות. קבוצה אחת היא קבוצת התרופות שאינן סטרואידים. בקבוצה זו נמצאות תרופות כגון נורופן, אספירין, אופטלגין, וויוקס וארקוקסיה. תרופות אלה מעכבות יצירה של חומרים שמעודדים את התפתחות התהליך הדלקתי. אלה אינן התרופות החזקות ביותר לטיפול בדלקת אך מצד שני אין להן תופעות לוואי רבות וקשות כמו לתרופות אחרות.

קבוצה נוספת הן הסטרואידים. תרופות אלה מבוססות על סטרואידים הקיימים בגוף אך לתרופות השונות יכולה להיות השפעה משמעותית יותר מאשר לסטרואידים הטבעיים בגוף. הסטרואידים הינם מדכאי דלקת מצוינים. עם זאת נטילה ממושכת שלהם גורמת לתופעות לוואי רבות כמו השמנה, דיכוי בלוטת האדרנל, סוכרת, סימני מתיחה בעור ועוד. לרוב מנסים להפחית את השימוש בתרופות אלה לטווח ארוך כדי להימנע מתופעות הלוואי.

קבוצה נוספת כוללת תרופות מדכאות חיסון. תרופות אלה מכילות כימותרפיות שונות וכן נוגדנים נגד תאי דלקת וחומרים מעודדי דלקת. תאים אלה פוגעים במרכיבים שונים של מערכת החיסון ובכך מונעים את התחלת התהליך הדלקתי באיברים שונים. קיימות תרופות רבות בקבוצה זו ולמחלות שונות יעילות תרופות שונות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: