מהי הזרעה תוך רחמית?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהי הזרעה תוך רחמית?

מהי הזרעה תוך רחמית?הזרעה תוך רחמית (IUI) היא הליך המשתייך לטיפולי הפוריות ומסווג תחת מטריית הטיפולים המלאכותיים המחליפים את השגת ההריון העצמוני או הטבעי במקרים רבים.

במסגרת הליך רפואי זה כמות מרוכזת של זרע מוזרקת אל תוך חלל הרחם, חלופה יעילה להפרייה הטבעית אשר אינה מושגת. מטרת הטיפול היא לרכז את כמות זרע על ידי הגדלת מספר תאי הזרע המגיעים לחצוצרות במערכת הרבייה הנשית ובעקבות כך להגדיל את הסיכוי להפריה. הליך זה הינו פולשני פחות ועלותו נמוכה יותר בהשוואה להפריה חוץ גופית.

גיל האישה הינו גורם משמעותי להפריה תוך רחמית. הצלחת ההליך נמוכה יותר בקרב נשים מעל גיל 40. כמו כן, נמצא כי שיעור ההצלחה נמוך יותר בקרב נשים צעירות המאובחנות עם רמות של הורמון FSH הגבוה פי שלושה מהמצב התקין.

באילו מקרים מתבצעת הזרעה תוך רחמית?

הסיבות הנפוצות ביותר להזרעה תוך רחמית הן ספירת זרע נמוכה או פגיעה ביכולת המוטורית של תאי הזרע. עם זאת, שיטת טיפול זו מתבצעת גם במקרים של אובדן פוריות בלתי מוסברת, שינויים בסביבת בצוואר הרחם המונעים הפריה טבעית, התהוות של צלקות בחלל הרחם או תפקוד לקוי בתהליך השפיכה הגברית.

הפריה תוך רחמית אינה ממולצת לנשים הסובלות ממחלה המערבת את החצוצרות, נשים בעלות רקע רפואי של דלקות אגן וכאלה הלוקות באנדומטריוזיס בדרגה חמורה.

כיצד מתבצע הליך ההזרעה התוך רחמית?

טרם ביצוע ההליך, ייעשה שימוש בתרופות המקדמות את הליך הביוץ, מהלך המצריך מעקב קפדני לשם איתור מועד הבשלתן של הביציות. הזרעה תוך רחמית תתבצע בסמוך למועד הביוץ, כ 24-36 שעות לאחר עלייתו של הורמון ה LH שמעיד על מועד הביוץ הקרוב. במעבדה רפואית מופרד נוזל הזרע מתאיו מתוך דגימת זרע. בהמשך, מוחדר קטטר אל תוך חלל הרחם המעביר את הזרע לצורך הפריה. הליך IUI נמשך כמספר דקות בלבד אולם כרוך באי נוחות מסויימת.

נשים העוברת את ההליך צריכות להמתין כשבועיים עד לביצוע בדיקת הריון בייתית. בדיקה מוקדמת מגבירה את הסיכוי לקבלת תוצאה שלילית.

קיימים שני סוגים של בדיקות שליליות, בדיקה שלילית שקרית או בדיקה חיובית שגויה. בבדיקה שלילית שקרית, ההורמונים עדיין אינם בכמות הניתנת למדידה ולפיכך תוצאות הבדיקה עשויות להצביע על תוצאה שלילית כאשר למעשה האישה נמצאת בהריון.

שימוש בתרופות המקדמות ביוץ ומכילות HCG, יכולות להצביע על הריון שגוי. רופאים ממליצים על ביצוע בדיקת הריון באמצעות בדיקת דם מאחר ובדיקה זו רגישה יותר לאיתור הורמוני ההריון לאחר ההפריה תוך רחמית.

נשים אשר אינן מצליחות להכנס להריון באמצעות הפריה תוך רחמית יכולות לנסות טיפולי פוריות אחרים כמו הפריה חוץ גופית.

סיכויי הצלחה של הזרעה תוך רחמית

הצלחתה של הפריה תוך רחמית תלויה במספר גורמים. טיפול תכוף המתבצע פעם בחודש מגדיל את שיעור ההצלחה ב-20 אחוזים בהתאם לגיל האישה, הסיבה לאובדן הפוריות ושימוש קודם בתרופות לטיפול בפוריות.

בעוד ושיטת טיפול זו פולשנית פחות משיטות אחרות, שיעור ההריון נמוך בהשוואה לאלה הנמצאים בהפריה חוץ גופית.

סיכונים ותופעות לוואי

הזרעה תוך רחמית הינה הליך פשוט ובטוח והסיכון לסיבוכים חמורים הינו נמוך. כאחוז אחד מהנשים חוות זיהום לאחר ההליך הרפואי. כמו כן, במקרים אחדים במהלך הנחת הקטטר נוצר דימום מהנרתיק. דימום זה בדרך כלל אינו משפיע על הסיכוי להכנס להריון.

שימוש במקביל בתרופות המטפלות בבעיות פוריות מגדיל את הסיכוי להריון מרובה עוברים עם תאומים, שלישייה ואף יותר. הריון מסוג זה מגביר את הסיכוי לסיבוכים כמו לידה מוקדמת ומשקל נמוך של היילוד.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: