מהו פרוגסטרון?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פרוגסטרון

פרוגסטרון פרוגסטרון הוא הורמון נשי אשר מיוצר באמצעות השחלות במהלך שחרור ביצית בשלה מתוך שחלה (תהליך ביוץ). הורמון זה מסייע להכין את רירית הרחם לקבל את הביצית אם היא מופרית באמצעות זרע. אם הביצית אינה מופרית, רמות הפרוגסטרון יורדות, ומתחיל דימום וסת.

במהלך ההיריון, השליה מייצרת רמות גבוהות של פרוגסטרון. התהליך מתחיל לקראת סוף השליש הראשון, וממשיך עד לאחר הלידה. רמות הפרוגסטרון באישה הרה גבוהות פי עשר מאשר באישה שאינה בהריון.

רמות פרוגסטרון הן גבוהות יותר בהריון עם תאומים או שלישיה, מאשר בהריון של עובר יחיד. הרמות משתנות במידה רבה לאורך המחזור החודשי, ולכן חשוב כי הרופא ידע את היום הראשון של המחזור החודשי האחרון. ניתן לבחון את רמת הפרוגרסטרון בגוף באמצעות בדיקת דם פשוטה.

בנוסף, סוגים מסוימים של סרטן גורמים לרמות פרוגסטרון לא תקינות בקרב גברים ונשים.

תפקידי ומאפייני פרוגסטרון בגוף האישה

הפרוגסטרון הוא הורמון אשר מיוצר בגוף האישה ומסייע להסדרת המחזור החודשי. צורות כימיות של פרוגסטרון נמצאות בשימוש נרחב על ידי נשים, כחלק מאמצעי מניעה. ההיבטים הייחודיים של ההורמונים נוטים להסביר את האפקטיביות של ההורמון כשיטה למניעת הריון.

ג'ל פרוגסטרון נמצא כיעיל בהפחתת הסיכון של לידה מוקדמת בקרב נשים בעלות צוואר רחם קצר. טיפול פרוגסטרון יעיל לטיפול בתינוקות ומונע פיתוח תסמונת מצוקה נשימתית, המהווה סיבוך נפוץ בקרב פגים, או בקרב תינוקות הסובלים מקשיי נשימה בשל ריאות שאינן מפותחות.

באופן כללי, אישה מפסיקה ליטול פרוגסטין ואסטרוגן במשך שבוע מידי חודש על מנת לגרום להתרחשות המחזור החודשי ולשפוך את הציפוי הפנימי של הרחם.

השפעת הפרוגסטרון על הגוף

פרוגסטרון משפיע אף במספר אופנים חשובים אחרים בגוף האישה. הוא מסייע למערכת החיסונית, מפחית מקרים של נפיחות ודלקת, מגרה ומווסת את ייצור בלוטת התריס, ושומר על רמות קרישת הדם בערכים נורמאליים. הוא שומר על עצמות חזקות, מייצר קולגן ומסייע לשמור על תפקוד העצבים ברמות מתאימות.

ככל שאישה מתבגרת, רמות הפרוגסטרון והאסטרוגן מתחילות לרדת אצלה, והתופעה מובילה בהדרגה לגיל המעבר. קל לראות כיצד הירידה ברמות אלו משפיעה לא רק על המחזור החודשי, אלא אף תורמת להזדקנות, היות והפחתה בקולגן משפיע על גמישות העור וגורמת להתקמטות.

רמות נמוכות של פרוגסטרון אף מקטינות את יכולת הגוף לייצר תאי עצם חדשים, ומגבירה את הסיכון לפתח אוסטיאופורוזיס אצל האישה.

פרוגסטרון וסרטן

בעבר, טיפולים בתחליפי הורמונים כללו החלפת אסטרוגן שאבד או פחת בשל גיל המעבר. מחקרים הראו כי טיפולים אלו הגבירו את הסיכון של נשים לחלות בסרטן השד והשימוש בטיפול זה פחת.

חוקרים רפואיים בוחנים כעת מחדש את השימוש האפשרי של החלפת פרוגסטרון בקרב נשים וגברים, כאמצעי אפשרי להפחתת הסיכון לחלות בסוגים מסוימים של סרטן. בנוסף, פרוגסטרון עלול לגרום להשפעה חיובית בקרב נשים המבקשות תחליף לטיפול באסטרוגן להשפעות גיל המעבר.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: