כסיסת ציפורניים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כסיסת ציפורנייםנשים רבות כוססות את ציפורניהן מסיבות רבות, אך הסיבה העיקרית היא הרגל המתחיל בילדות. ההורים מנסים שיטות רבות למניעת הרגל זה כולל מריחת חומרים מרים על הציפורניים, כפפות בלילה או טיפולי מניקור, אך ללא הועיל.

כסיסת הציפורניים מובילה להיחלשותן לאורך הזמן אך זהו הרגל אותו קשה להפסיק. אפילו ההבנה שמחלות כגון סלמונלה נוטות להצטבר יותר מתחת לציפורנים מאשר על הידיים עדיין אינה מובילה להפסקת ההרגל.

קשה לקבוע את הסיבה לכסיסת ציפורניים

כשמדובר בהבנת הגורמים לכסיסת ציפורניים, פסיכולוגים איתרו כמעט כל גורם הנמצא תחת השמש. חלק מהפסיכולוגים דבקים בהסבר קונבנציונאלי למדי, וסבורים שההרגל נובע משעמום, עייפות, או לחץ.

פסיכולוגים אחרים, לעומת זאת, מבססים את הגורמים על הסברים אחרים. זיגמונד פרויד חשב שהרגל זה מורה על איזשהו פגם בהתפתחות הפסיכולוגית בילדות. הצעות מדעיות אחרות קובעות שזהו הרגל הנובע מרצון להשחתה עצמית והפגנת תוקפנות עצמית.

בהתאם לתיאוריה אחרת, לא קיימת באמת סיבה אוניברסאלית, וכסיסת ציפורניים מתפתחת מגורמים רבים ושונים, היות והציפורניים נגישות בקלות, והרגל הנחת חפצים בפה התחיל עוד בילדות. נשים עשויות לכסוס ציפורניים כשהן זקוקות לפורקן ממתחים במצבים קשים, או כשהן חוות חרדה ממצבים שונים.

חלק מהמדענים סבורים שכסיסת ציפורניים קשורה ל-OCD. זוהי סברה שנויה במחלוקת וחלק מהפסיכולוגים סבורים שזוהי שיטה נלוזה להפחדת נשים. הם קובעים שמדובר פשוט בהרגל המאפשר עיסוק להפגת מתחים ולא בכשל רציני בשליטה בדחפים.

כסיסת ציפורניים חמורה נחשבת כבעיה פסיכולוגית המעידה על הפרעה גופנית קיימת, אך הוויכוח על סוג כסיסת הציפוריים הנחשב לחמור או קל, עדיין בעיצומו. כל הגורמים שייכים לאותו הספקטרום, מה שמקשה יותר על הבנת הבעיה, ומציאת "הריפוי" כשלא קיימת סיבה מובחנת.

הרגל לעומת כפייתיות

תיאוריות פסיכואנליטיות נועזות מציגות כסיסת ציפורניים בקרב נשים כתסמין לדחפים מיניים מודחקים או הרסניים, כולל הענשה עצמית. מדענים סבורים שחלק מהנשים כוססות את ציפורניהן כתוצאה מבעיות עמוקות וחמורות יותר מהרגל. הם מסבירים שנשים החוות בעיות רגשיות עמוקות, נוטות לבטא את הבעיה, כחלק מהתסמינים, גם בכסיסת ציפורניים.

זהו צורך בקבלת תשומת לב, צורך בסיפוק אוראלי, סוציופתיות, העדר בקרה עצמית או הערכה עצמית, הפרעה טורדנית כפייתית ואפילו חוסר תשומת לב לטיפוח הציפורניים.

אבחון כסיסת ציפורניים

רופאים, פסיכולוגים ומטפלי ציפורניים יכולים לקבוע אם כסיסת הציפורניים נובעת מהרגל משובש או שהיא מעידה על הפרעה התנהגותית. האבחון מבוצע באמצעות התבוננות על התנהגויות מסוימות, או הקשבה למטופלת המתלוננת על תסמינים מסוימים.

בעיות במערכת העיכול, עצבנות, מתח שרירים, הזעה מוגברת, בעיות לב וכלי דם, בעיות נשימה וסימנים אחרים מצביעים על העובדה שכסיסת ציפורניים נובעת מהפרעות חרדה או בעיה שורשית אחרת.

כך, למשל, רוב הנשים הסובלים מהפרעות פסיכולוגיות עמוקות, נוטות לכסוס את ציפורניהן ברמה חמורה.

טיפול המיועד לתכנות מחדש של המוח

מחקרים שנערכו בנושא כסיסת ציפורניים נוטים להתמקד בהרגל וכיצד לנתקו עם אימון. השיטה הנפוצה היא אימון מוחי באמצעות תגמולים, תרגילי מודעות ושיטות טיפוסיות כגון הצגת נושאים לציון בכל פעם בה אישה חשה את הדחף לכסוס ציפורניים, בתחושה שנקראת "רמזים", שהזיהוי שלהם מתוגמל עם משהו אחר בכל פעם בה מתעורר הדחף, כגון ליטוף הידיים או שתיית מים.

המדע להוכחת גישות טיפול אלו הוא דליל, היות ולא קיימת תרופה לטיפול בתופעה. אך אם אישה מעוניינת להיגמל מכסיסת הציפורניים, עליה להתחיל עם היסודות ולטפל בכל הנושאים המשותפים המתעוררים, העשויים להיות קשורים להרגל או להוביל אליו.

נשים שאובחנו עם בעיה פסיכולוגית יכולות לקבל טיפול לבעיה המאובחנת עם תרופות פרטניות, וכתוצאה מכך תסמין כסיסת הציפורניים יירגע בסופו של דבר.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: