כאבים בבטן התחתונה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כאבים בבטן התחתונה

כאבים בבטן התחתונההאגן הוא החלק הנמוך ביותר של הבטן, וכאבים באזור זה שכיחים ביותר בקרב נשים.

קיימים גורמים רבים ושונים של כאבים אלו, אשר מסווגים על פי אופן התרחשותם, ואם הם מלווים בתסמינים שונים כגון דימום. רוב הכאבים ישתפרו עם משככי כאבים, ואם המצב חוזר, קיימים טיפולים זמינים.

איברי הבטן התחתונה אצל נשים כוללים את המעיים, שלפוחית השתן, הרחם והשחלות. כאבי בטן תחתונה מעידים בדרך כלל על בעיה באחד מאיברים אלו. בחלק מהמקרים, הכאב מגיע מעצמות האגן או מצד האיברים הכוללים שרירים, עצבים, כלי דם סמוכים או מפרקים.

גורמים לכאבים ומצבים רפואיים קשורים

כאבי בטן תחתונה עלולים להיות חריפים או כרוניים. הם עלולים להופיע באופן חד פעמי או כרוני, כלומר, בעיה המתמשכת זמן רב, בדרך כלל מספר חודשים. הגורמים הנפוצים לכאבים הם:

הפלה – התסמינים הרגילים למצב זה הם דימום נרתיקי וכאבי בטן או אגן, העוברים למספר רקמות בנרתיק, אשר לעיתים קרובות נראות כמו קרישי דם.

הריון חוץ רחמי זהו הריון אשר מנסה להתפתח מחוץ לרחם. התסמינים כוללים כאב בצד אחד של הבטן התחתונה, ועלול להתפתח בצורה חדה, או באופן הדרגתי במשך מספר ימים. הכאב עלול להיות קשה ומלווה בדימום מהנרתיק, אך לא תמיד. הדימום בדרך כלל כהה יותר מדימום המחזור החודשי.

ציסטות – אלו עלולות לגרום לכאב חד בצד אחד של אגן הירכיים. אם הכאב מופיע ב-12 השבועות הראשונים להיריון, יש להתייעץ עם רופא.

לידה מוקדמת – אם מופיעים כאבים "פועמים" לפני השבוע ה-37 הריון, והם הופכים לחזקים ומתגברים, ומלווים בנוזל מהנרתיק, שאינו ירידת מים טבעית, יש ליצור קשר מיידי עם הרופא.

מחלה דלקתית של האגן – זהו זיהום הרחם. החיידקים הגורמים לזיהום עוברים לתוך הרחם מהנרתיק או צוואר הרחם, בדרך כלל כתוצאה מזיבה. התסמינים כוללים כאבים בבטן התחתונה, המלווים בחום, ודימום והפרשות מהנרתיק.

שרירנים – אלו הם גידולים שאינם סרטניים ברחם. הם נפוצים ובדרך כלל אינם מלווים בתסמינים. יחד עם זאת, הם עלולים לגרום לתקופות מחזור חודשי כבדות, נפיחות בבטן ובעיות בדרכי השתן. המצב עלול להחמיר ולגרום לכאבים עזים בבטן התחתונה.

דלקת התוספתן – תסמיני דלקת זו כוללים כאבי בטן והקאות המחמירים בהדרגה במשך יממה. ניתוח להסרת התוספתן המודלק מטפל במצב.

תסמונת המעי הרגיז זוהי הפרעת מעיים נפוצה, אשר תסמיניה משתנים וכוללים כאבי בטן, נפיחות ולעיתים התקפי שלשולים או עצירות. התסמינים נוטים להופיע ולהעלם בגלים.

בעיות בגב התחתון – עצמות אגן הירכיים והמפרקים הסמוכים כגון מפרקי הירך עלולים לגרום לכאב קשה.

מחלות נוספות הקשורות לכאבי בטן תחתונה הם:

  • אבנים בכליות
  • בעיות הקשורות, או נובעות, מקיום יחסי מין
  • בעיות הקשורות לשלב המוקדם של הריון כגון הריון מחוץ לרחם
  • היפרדות שליה
  • אנדומטריוזיס, מצב המתבטא בקשיי כניסה להריון
  • דלקת שלפוחית השתן
  • הידבקויות שונות.

תסמיני הכאב

התסמינים השכיחים הם צריבה בעת מתן השתן, דם בשתן, הליכה לשירותים לעיתים קרובות יותר, זיהום בכליות הגורם לתחושה רעה המלווה בחום גבוה וכאבי גב, אשר במקרים חמורים עלול להעיד על אבנים בכליות.

עצירות, צואה שחורה, שלשול ונפיחות עלולים לגרום לכאב ולעווית מעיים, כלומר, כאב אשר מופיע ונעלם בגלים. כאבי רגישות בצד אופייניים לכאבים המגיעים מהשחלה, או מהרחם, והם גרועים יותר בתקופות המחזור החודשי. לעיתים מופיע הכאב בזמן קיום יחסי מין.

אבחון וטיפול

הרופא ישאל שאלות רבות הקשורות למחזור החודשי, ותנועת שתן ומעיים. בנוסף, הוא ישאל אודות תסמינים כלליים דוגמת חום, בחילות והקאות. במקרים מסוימים, ואם הוא חושב כי המצב מתאים, הוא עשוי לשאול על חיי המשפחה, המצב בבית, בעבודה ובחיי המין.

השלב הבא יהיה בדיקה גופנית. הרופא יבחן את הבטן, את הנרתיק, פי הטבעת או לעיתים את שניהם, כולל הפניה לדגימת שתן על מנת לבדוק אפשרויות זיהום. אם התסמינים כוללים הפרשות מהנרתיק או תסמינים קשורים אחרים, הרופא ייטול דגימה.

בהתאם לתסמינים והימשכותם, הרופא עשוי להחליט על בדיקות נוספות, הכרוכות באולטרסאונד של הבטן ואגן הירכיים, או הפניה לרופא מומחה. הטיפול בכאבים משתנה בהתאם לגורם או למחלה הקשורה, והוא נע מטיפול במשככי כאבים רגילים, תרופות נוגדות דלקת ובמקרה הצורך, ניתוח.

שיטה נוספת שכדאי אולי לשקול הוא אבחון מקור של כאבי בטן בעזרת אבחון ממוחשב באורך 8 דקות בלבד ומבוצע במרפאות ביו קיור. יש לא מעט שהעידו כי בזכות האבחון והטיפול הנתורופתי שניתן לאחר האבחון היטב עם מצבם ושיפר את איכות חייהם.

ראו גם:
דיזנטריה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: