ילדים עם צרכים מיוחדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ילדים עם צרכים מיוחדיםכל ילד נחשב למיוחד, אך הביטוי "ילדים עם צרכים מיוחדים" מתייחס לילדים הזקוקים לסיוע נוסף בגלל בעיה רפואית, רגשית או בתחום הלימודים. לילדים אלו יש צרכים מיוחדים היות והם זקוקים לרפואה, טיפול או סיוע נוסף בבית הספר.

ילדים מסוימים זקוקים לציוד עזר לתנועה, כמו גם להתקנים זמינים מיוחדים. הם עשויים להזדקק לאוטובוס מיוחד לבית הספר שמסייע להם כך שאינם צריכים להשתמש במדרגות. ילדים הסובלים ממחלות או בעיות כגון אפילפסיה, סוכרת או שיתוק מוחין, בעיות ראייה, שמיעה או דיבור, הם בעלי צרכים מיוחדים, וזקוקים לרפואה, ציוד מיוחד או סיוע אחר בעת ביצוע פעילויותיהם היומיומיות.

ילדים עם בעיות למידה הם בדרך כלל ילדים בעלי צרכים מיוחדים. ילדים עם תסמונת דאון יכולים ללכת לבית ספר רגיל, אך יש להם צרכים מיוחדים כאשר מדובר בלמידה ולכן הם מקבלים סיוע של אדם שעוזר להם בכיתה.

לעיתים זקוקים ילדים לצרכים מיוחדים אך בעיותיהם אינן מורגשות, אלא אם כן הסביבה מכירה היטב את הילד. לדוגמה, ילד יכול לסבול מחרדות, אך הסביבה אינה יודעת על כך, אלא אם כן הוא מספר על בעייתו. ההורים, המורים והיועצים עובדים עם הילד על מנת  לסייע לו להתמודד עם בעיותיו.

הפרעות ובעיות רפואיות המוגדרות כצרכים מיוחדים

"צרכים מיוחדים" הוא מונח מטרייה שמתחתיו נמצא מערך מדהים של אבחנות. ילדים אלו עשויים לסבול מלקויות למידה קלות או ליקויים קוגנטיביים עמוקים; אלרגיות למזון או מחלה סופנית; עיכובים התפתחותיים; התקפי פאניקה או בעיות פסיכיאטריות חמורות. הגדרת הבעיות וההפרעות שימושית להשגת השירותים הדרושים, קביעת יעדי טייפול מתאימים והבנת הילד בהיבט המשפחתי והחברתי.

בעיות רפואיות

אלו כוללות מצבים חמורים כגון סרטן ומומי לב, ניוון שרירים וסיסטיק פיברוזיס; מצבים כרוניים כגון אסתמה וסוכרת; תנאים מולדים כגון שיתוק מוחי וגמדות; והפרעות כגון אלרגיות מזון ובעיות השמנה. ילדים עם בעיות רפואיות זקוקים למגוון נרחב של בדיקות, אשפוזים, ציוד יקר והתאמות למוגבלויותיהם. בני המשפחה צריכים להתמודד עם משברים תכופים, חוסר ודאות ודאגה.

אם אתם רוצים לדעת מה מגיע לכן ולילד שלכם, באתר my-rights.org.il תוכלו למצוא את כל המידע הרלוונטי

בעיות התנהגות

ילדים בעלי צרכים מיוחדים אינם מגיבים למשמעת מסורתית. אבחנות כגון הפרעות קשב וריכוז, חוסר תפקוד של אינטגרציה חושית ותסמונת טורט, מצריכות שיטות טיפול המותאמות ליכולות ולמוגבלויות הפרטניות שלהם. אם ילד עם בעיות התנהגות אינו מקבל טיפול מתאים, המצב עלול לגרום לכאוס משפחתי כמו לבעיות רציניות של סיכון בלימודים. לכן ההורים נדרשים לגלות גמישות ויצירתיות.

סוגיות התפתחותיות

נכויות התפתחותיות הן מצבים עימם נאלצת המשפחה להתמודד, וכוללים קושי לחזות את העתיד וקשיים מיידיים המתייחסים לטיפול ולחינוך. אבחנות כגון אוטיזם, תסמונת דאון ומוגבלות שכלית הן בעיות קשות וההורים חייבים להיות תומכים עזים ולוודא שהילדים מקבלים שירותים, טיפול, למידה ואת כל הסיוע כולל לו זקוק וראוי הילד.

סוגיות לימוד

ילדים עם לקויות למידה כגון דיסלקציה ומאבק בהפרעת עיבוד שמיעתי מרכזי בלימודים, ללא קשר ליכולות האינטלקטואליות שלהם, זקוקים לשיטות למידה המתאימות לפוטנציאל שלהם על מנת להימנע מבעיות הערכה עצמית וקשיים התנהגותיים. הורים לילדים אלו צריכים להיות עקביים גם בהתמודדות עם סירוב הילד ללמוד, ולספק לו את הסיוע לו הוא זקוק.

סוגיות בריאות הנפש

בעיות של ילד הסובל מחרדה או דיכאון מציבות את בני המשפחה בפני "רכבת הרים" של מצבי רוח, משברים והתרסה. ההורים צריכים למצוא את אנשי המקצוע הנכונים כדי לסייע לילד ולקבל החלטות קשות לגבי הטיפול, התרופות והאשפוז.

חששות נפוצים

למרות שכל ילד עם צרכים מיוחדים הוא שונה, וכל משפחה היא ייחודית, קיימים מספר חששות נפוצים המקשרים הורים לילדים מאותגרים, כולל קבלת טיפול והתאמה, קידום הקבלה במשפחה, בבית הספר ובקהילה המורחבת, תכנון לעתיד שאינו ברור, והתאמת שגרה וציפיות. הורים לילדים עם צרכים מיוחדים הם בדרך כלל גמישים יותר, רחומים, עקשנים ועמידים יותר מהורים אחרים.

חיי ילד עם צרכים מיוחדים

החיים עשויים להיות מאתגרים לילדים אלו. הם מתקשים לבצע פעולות רגילות כגון ללמוד לקרוא, או אם הילד סובל ממגבלות פיסיות הוא מתקשה בתנועה. החדשות הטובות הן שההורים, הרופאים, אחיות, מטפלים, מורים ואנשי מקצוע אחרים יכולים לסייע. המטרה היא לעזור לילד להיות עצמאי ככל הניתן.

גם ילדים אחרים יכולים לסייע לילדים בעלי צרכים מיוחדים, פשוט באמצעות גילויי ידידות. ילדים המשתמשים בכיסא גלגלים או הסובלים מבעיות בריאותיות, רוצים חברים בדיוק כמו כל הילדים האחרים, אך הם עשויים להתקשות ביצירת חברויות. חלק מהילדים עלולים להקניט אותם או ללעוג להם. לכן יש להקפיד לספר למורה על מצבים אלו על מנת למנוע תחושות בדידות.

טיפול בילדים עם צרכים מיוחדים

הטיפול בילדים אלו כולל מגוון נרחב של אנשי מקצוע כגון פסיכולוגים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת ופיזיותרפיסטים. הטיפול מותאם באופן אישי לבעיות ולהפרעות מהן סובל הילד, וכולל, בין היתר:

ריפוי באמצעות בעלי חיים

ילדים ובעלי חיים הם שילוב טבעי. חיות מחמד הם בני לוויה נהדרים, והם מלמדים ילדים את ערך האחריות. לילדים עם מוגבלויות, ידידות זו היא קריטית, היות והטיפול משפר את הערכתם העצמית הנמוכה. בעלי חיים מעניקים לילדים הזדמנות להתחבר עם יצור חי, וזהו כלי חשוב להתפתחות הילד.

טיפול באמצעות בעלי חיים מספק חוויה עם בעלי חיים ללא שיפוט, הענקת חיבה ללא תנאי, והזדמנות לטיפול פיסי ורגשי. זה כולל טיפול לחיזוק שרירים באמצעות רכיבה על סוסים, שחייה בעוצמה נמוכה עם דולפינים, והגברת הביטחון העצמי עם כלב נחייה. בעלי חיים אלו מגבירים את תחושת הביטחון וההערכה העצמית, ומחזקים את הילדים מבחינה פיסית ורגשית.

צעצועים וכלי אינטגרציה חושית

אם הילד סובל מבעיות אינטגרציה חושית, קיים מגוון נרחב של צעצועים מתאימים. בין אם ההורים מחפשים משהו גדול כמו כדור או שמיכה משוקללת, או משהו קטן כגון בובת פרווה רוטטת או כלי נעים המסייע לאחיזת עיפרון.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן