מהי טורטיקוליס?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהי טורטיקוליס?טורטיקוליס היא תופעה שכיחה ומוכרת המופיעה בילדים ובאה לידי ביטוי בהגבלה בתנועות הצוואר וכאבים בעת הנעת הצוואר. נהוג להבחין בין שתי צורות שונות של טורטיקוליס להלן:

  • טורטיקוליס בתינוקות בני פחות משנה או ביילודים – בדרך כלל במקרה הזה הבעיה מופיעה סמוך מאוד ללידה. התינוק סובל ממגבלה בסיבוב הצוואר ובמקרים מסוימים ניתן אף למשש מעין גוש קטן בשרירי הצד בצוואר.
  • טורטיקוליס פתאומי בילד בריא – טורטיקוליס פתאומי מופיע בילדים שלא סבלו קודם לכן מבעיה כלשהי בצוואר.

מה הם הגורמים לטורטיקוליס?

כפי שציינו, הגורם השכיח ביותר לטורטיקוליס פתאומי הוא חבלה. הכוונה היא למשל למכה שקיבל הילד בצוואר, נפילה, גלגול לא נכון על הקרקע ובמקרים רבים מקור הבעיה בתנועה חדה ומהירה של הצוואר.

כל אלו יכולים להוביל למתיחה מוגזמת של שרירי הצוואר ועל רקע זה ייתכנו כאבים והתכווצויות. בנוסף לכך, לא אחת הטורטיקוליס הפתאומי הוא תוצאה של זיהום באוזניים, בלוע, בדרכי הנשימה או בכל רקמה אחרת בצוואר. הזיהום יכול לערב את שרירי הצוואר ולגרום לכיווץ שלהם.

במקרה של טורטיקוליס בתינוקות בני פחות משנה או טורטיקוליס של יילודים, לא ניתן לדעת בוודאות מה הוא הגורם, אם כי לפי הסברה הרווחת מדובר בנזק שרירי שנגרם במהלך החיים התוך רחמיים או בזמן הלידה.

מה הם התסמינים של טורטיקוליס?

טורטיקוליס בא לידי ביטוי בקושי משמעותי לסובב את הצוואר לשני הכיוונים באופן סימטרי. כתוצאה מכך, ייתכן מאוד שבזמן שהתינוק יישן על הגב, הוא יבחר לישון על צד אחד בלבד של הראש באופן קבוע. במצב הזה תיתכן פחיסה של הגולגולת, שבשלבי החיים הראשונים עדיין רכה מאוד. זוהי הסיבה לכך שיש לעודד הנחה של הראש לצד אחר בכל פעם. במקרה של טורטיקוליס ביילודים או בתינוקות עד גיל שנה, בדרך כלל התסמינים חולפים ללא כל טיפול תוך מספר חודשים.

במקרה של טורטיקוליס פתאומי, הכיווץ של שרירי הצוואר מוביל לתנוחה ייחודית של הצוואר, כשלרוב מדובר בהטיה ברורה של הראש לצד אחד וסיבוב לצד הנגדי. כמו כן, במקרים מסוימים מתרחשת תזוזה לא תקינה של חוליות הצוואר העליונות ובמקרים החמורים ביותר תיתכן אף תת פריקה במפרקים העליונים בעמוד השדרה.

כמובן שאם מקור הבעיה בזיהום באזור הצוואר, הרי שייתכנו תסמינים נוספים בהתאם לדרגת החומרה של הזיהום ולאיבר הרלוונטי. הכוונה היא למשל לחום גבוה, כאבי אוזניים, בעיות שמיעה, נזלת, כאבי גרון, אדמומיות בגרון, קשיי בליעה ועוד.

כיצד מאבחנים טורטיקוליס?

תהליך האבחון יכלול בדיקה גופנית המבוצעת לרוב על ידי אורתופד ילדים, בירור של תסמינים נוספים שיכולים להצביע על טורטיקוליס פתאומי ובמקרים מסוימים יבוצעו בדיקות הדמיה של הצוואר. בדיקות ההדמיה נועדו לבדוק מה הוא הגורם לטורטיקוליס שלא חלף לאחר מספר חודשים או מה הוא הגורם לטורטיקוליס חמור במיוחד, לוודא שהמטופל לא סובל מנזק חמור ועוד.

בתינוקות קטנים חשוב לבדוק האם הסיבה בגינה הילד לא מסובב את ראשו בצורה סימטרית לשני הכיוונים קשורה לבעיה בראייה או בשמיעה למשל.

כיצד מטפלים בטורטיקוליס?

בתינוקות הסובלים מטורטיקוליס מטרת הטיפול היא להפחית כאבים ולהקנות תנועה תקינה של הראש על מנת שהתינוק יוכל לעקוב אחרי הסובב אותו, כשבדרך כלל הטיפול כולל בעיקר תנועות של הצוואר המבוצעות על ידי ההורים בזמן שהתינוק ערני. בילדים המטרה היא בעיקר להפחית את הכאבים, למנוע תת פריקה של חוליות הצוואר ולחדש את התנועה בצוואר.

בכל המטופלים נעשה שימוש במשככי כאבים, כאשר מאחר ומדובר בילדים, יש חשיבות עליונה לבחירה זהירה של משככי כאבים. רק לאחר שהכאבים נרגעים ניתן לבצע תרגילי צוואר כמו גלגול של הצוואר לשמאל ולימין בעדינות בזמן שהילד שוכב או הטיות של הצוואר לכיוון האוזן. את התרגילים חשוב לבצע בעדינות רבה ולהימנע לחלוטין מגרימת כאבים.

כמו כן, לפני ביצוע התרגילים ניתן לחמם את הצוואר על ידי משחה מחממת, כרית חימום או כל אמצעי מקומי אחר. על מנת למנוע כאבים ולייצב את הצוואר ניתן לעשות שימוש בספוג רך ובכל מקרה של החמרה או של אי נוחות משמעותית מומלץ לפנות לרופא.

במקרים החמורים ביותר ייתכן שתותאם לילד רתמה מיוחדת שלרוב תגרום להקלה מהירה מאוד וכן לא אחת מומלץ לפנות לטיפולי פיזיותרפיה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: