הפלה ואובדן

בריחת שתן או ירידת מים? כיצד ניתן להבחין ביניהם?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריחת שתן או ירידת מים? כיצד ניתן להבחין ביניהם?

הפלה ואובדןטרגדיה של הפלה היא פרטית. זהו אירוע המכאיב לאם באופן משמעותי. אנשי מקצוע בתחום הבריאות יעצו לנשים במשך שנים רבות להתמודד עם העצב תוך הבנה שהוא יחלוף עם הזמן, במיוחד לאחר הריון מוצלח

אך מחקרים חדשים מצביעים על העובדה לפיה חלק מהנשים עשויות להתאבל הרבה יותר מהצפוי, גם לאחר לידת ילד בריא, אם כי טווח הדיכאון וחומרת התסמינים עשויים להשתנות.

פסיכולוגים מסבירים שהיות והפלה היא מצב שכיח מבחינה רפואית, השפעתה מוערכת לעתים קרובות. אך יש להבין שהפלה היא גם אובדן טראומטי, לא של ההיריון בלבד, אלא של תחושת העצמי של האישה, התקוות והחלומות שלה לגבי העתיד. היא איבדה את "סיפור הפריון שלה" ועליה להתאבל.

הפלה: סיכון לדיכאון וחרדה

פסיכיאטרים מסבירים שאישה שעברה הפלה נמצאת בסיכון לתסמיני דיכאון, בייבי בלוז וחרדה בשנים שלאחר מכן. בנוסף, גם לאחר לידת ילד בריא, נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר לדיכאון שלאחר הלידה. במאמר שפורסם בשנת 2011 בכתב העת הבריטי לפסיכיאטריה, מדענים מאוניברסיטת רוצ'סטר עקבו אחר למעלה מ-13,000 נשים במשך שלוש שנים לאחר הלידה.

מבין 2,823 הפלות, כ-15% מהנשים חוו דיכאון משמעותי מבחינה קלינית או חרדה במהלך ולאחר הריונות נוספים במשך תקופה של עד שלוש שנים.

אימהות עשויות גם להתמודד עם הצרכים של ילד בריא לאחר האובדן. לדוגמא, מחקר בחן את מצבן הנפשי של האימהות שילדו בתוך 19 חודשים לאחר ההפלה. כשהילד היה בן שנה, החוקרים העריכו את הקשר בין האם לילד ומצאו כי ל-45% מהתינוקות היו חיבורים שאינם מאורגנים לאימהותיהם.

שיבוש הקשר בין האם לתינוק לאחר הפלה

מחקר שנערך בשנת 2001 מצא גם עדות להתנהגות התקשרות שאינה מאורגנת אצל התינוקות שנולדו לאחר הפלה. ממצאים אלו עשויים להעיד על העובדה לפיה להפלות קיימות השלכות פסיכולוגיות עתידיות על הילדים.

מצב זה מעלה את הנושא החשוב של האופן בו האם שעברה הפלה וחווה אובדן, סובלת מתסמינים הקשורים במצב הרוח, וכיצד מצב זה עשוי להשפיע על הילד שנולד לאחר ההפלה.

אובדן מוקדם

חוסר הבנה נוסף לגבי הפלה הוא שאישה תחווה פחות צער אם תאבד את התינוק בשלב מוקדם של ההיריון. אך רוב החוקרים לא הצליחו למצוא קשר בין משך ההיריון לבין עוצמת הצער, החרדה או הדיכאון. מחברי המחקר מסבירים שאישה שאיבדה את העובר בשבוע ה-11 להיריון, עלולה להיות מוטרדת כמו אישה שאיבדה את הילד בשבוע העשרים להריון.

בעוד שהחוויה הרפואית עשויה להשתנות, זה תלוי במשמעות ההיריון מבחינת האישה. כשמתייגים את המצב לאובדן טראומטי, ניתן לאמת את החוויה.

מדענים מבית הספר לסיעוד באוניברסיטת צפון קרוליינה, שחקרו הפלות בהרחבה, מסבירים שלמרות שטכנולוגיית הרבייה היא ברכה להורים רבים, היא עשויה גם להגביר את הצער כשההיריון נכשל. אובדן הריון מוקדם, כפי שמעידה ההיסטוריה, עשוי להתרחש כשהאישה אף אינה יודעת שהייתה בהריון. מצב זה הרבה פחות סביר היום.

חשיבות הבדיקות במהלך ההיריון

כדי למנוע או להפחית את הסיכון להפלות, מומלץ להקפיד על בדיקות מעקב, כגון בדיקת  אולטרסאונד הנפוצה, הנחשבת כחלון אל הרחם, רופאים מקפידים היום על תשומת לב רבה יותר לשלבים המוקדמים של ההיריון.

כיום אישה יכולה לדעת בתוך מספר שעות מההתעברות, אם היא בהריון, ועולם הרפואה קשוב הרבה יותר למהלך ההיריון ושיבושים העתידים להתרחש או איתור מוקדם של בעיות.

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן