דם בשתן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דם בשתןדם בשתן, ידוע בכינוי הרפואי כהמטוריה. בדרך כלל הוא לא מהווה סיבה לדאגה גדולה. עם זאת, אין להתעלם ממצב זה, מכיוון שהוא עלול לסמן גם מצבים בריאותיים חמורים ומסוכנים, כך שבאמצעות מספר בדיקות, יש לשלול או לאשר את הסיבה המקורית לבעיה זו.

אין טיפול ספציפי להמטוריה, היות ומצב זה הינו סימפטום ולא מצב מחלה. במקום זאת, נעשה שימוש בטיפול ספציפי כנגד המחלה או המצב המקורי, אם נמצא.

בדרך כלל, לא ניתן למנוע המטוריה, אם כי ישנם מספר צעדים שניתן לנקוט בכדי להפחית את הסיכון לחלק מהמחלות שגורמות לכך. אצל נשים, הגורם העיקרי להיווצרות דם בשתן (גם מספר שנים לאחר נוכחותה) היא דלקת בדרכי השתן. בכדי להפחית את הסיכון לזיהומים בדרכי השתן, יש לשתות הרבה נוזלים, לא לדחות את מתן שתן כאשר מרגישים את הדחף, ולנגב מקדימה לאחור לאחר הטלת שתן. כמו כן, ההמלצה היא להימנע ממוצרי היגיינה נשיים שעלולים לגרות את איברי המין.

מהם הגורמים לדם בשתן?

לדם בשתן ישנן מספר סיבות, כאשר העיקרית מביניהן היא ממקור כלייתי. כמו כן, הדם עלול לנבוע גם ממבנים אחרים בדרכי השתן, כגון: שופכנים (הצינורות מהכליות אל שלפוחית השתן), שלפוחית השתן (שבו השתן מאוחסן), שופכה (הצינור משלפוחית השתן אל מחוץ לגוף).

עלולים להיות מספר גורמים להתפתחותה של ההמטוריה במיוחד בקרב נשים: דלקות בשלפוחית ​​השתן (שבדרך כלל גורמות גם לתחושת שריפה או כאב עם הטלת שתן), זיהומים בכליות (פיאלונפריטיס) הכוללים גם תסמינים כמו חום, צמרמורות, כאבים בגב התחתון, אבנים בכליות או מחלות כליה.

תסמינים להמטוריה

הסימפטום הברור ביותר הוא החלפת צבע השתן מצהוב חיוור לורוד, אדום, חום, או צבע תה. לפעמים, דם בשתן אינו גלוי לעין בלתי מזוינת ונוכחות תאי הדם האדומים יכולה להתגלות רק על ידי בדיקת מעבדה (נקרא המטוריה מיקרוסקופית).

המטוריה עשויה להתפתח ללא הופעת סימפטומים נוספים, וללא הפרעה לפעילות היום יום של המטופל, במיוחד כאשר היא מתבססת על מקור לא ידוע, או דלקת בדרכי השתן אשר הייתה בעבר.

כיצד מאבחנים?

האבחון הרפואי יתחיל מיד עם לקיחת ההיסטוריה הרפואית ובדיקת שתן כללית ותרבית. בדיקות השתן עשויות לכלול בדיקות ציטולוגיות, אשר משתמשות באבחנה מיקרוסקופית בכדי לחפש תאים חריגים בשתן. הרופא עשוי יהיה לשלוח את המטופל גם לבדיקות דם אשר ישללו או יאשרו נוכחות של מחלת כליות.

במידה וקיימים תסמינים רבים ומפריעים, בנוסף לבדיקות שתן ודם, ייתכן שיהיה צורך בבדיקות הדמיה נוספות, כמו סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) אשר יכול לסייע בזיהוי אבנים בשלפוחית ​​השתן או בכליות, גידולים ומומים אחרים של שלפוחית ​​השתן, כליות ושופכנים, אולטרסאונד כליות וציסטוסקופיה.

בדיקת הציסטוסקופיה הינה בדיקה פולשנית אשר כרוכה בהחדרת צינורית קטנה עם מצלמה לתוך שלפוחית ​​השתן דרך השופכה, בכדי לקחת דגימות רקמה (ביופסיה) לנוכחות תאים חריגים או סרטניים.

דרכים לטיפול בדם בשתן

מטרת הטיפול היא לטפל בגורם הבסיסי. במידה ומתגלה דלקת בשלפוחית השתן, תינתן אנטיביוטיקה למספר ימים, ובמקרה של אבנים בכליות ייעשה טיפול פולשני יותר אשר ינסה לרסק אותן.

לאחר הטיפול, יש לבדוק האם הדם בשתן נעלם באמצעות הבדיקות ההתחלתיות. במידה והוא לא נעלם, ייתכן ויהיה צורך בבדיקות נוספות. בדרך כלל, הטיפול אינו הכרחי, אלא אם כן מצב חמור גורם להמטוריה.

אם אין סיבה בסיסית להערכה הראשונית, ייתכן שההמלצה היחידה תהיה בדיקות מעקב של שתן וניטור של לחץ דם כל שלושה עד שישה חודשים, במיוחד אם יש גורמי סיכון לסרטן שלפוחית השתן (גיל 50 ומעלה, עישון סיגריות, או חשיפה לכימיקלים תעשייתיים מסוימים).

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: