היפראמזיס גרבידרום

היפראמזיס גרבידרום

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

היפראמזיס גרבידרום

היפראמזיס גרבידרוםחלק מהנשים חוות תקופת ההיריון קלה למדי, החולפת ללא תסמינים מיוחדים כגון בחילות, הקאות, או צרבות. נשים אחרות מדווחות על תופעת בחילות, אך ברמה נסבלת. במקביל, קיימת תופעה של בחילות יתר, המלווה בהקאות בתדירות רבה למדי.

תופעה זו, היפראמזיס גרבידרום, אינה יוצרת אי נעימות בלבד. ידועים מקרים שבהם מצב זה היה מלווה בסיכונים שונים לאם ולעובר. באיזו תקופה של ההיריון ניתן לצפות לבחילות יתר והקאות? מדוע זה קורה? עד כמה התופעה מסוכנת? והאם ניתן לקבל טיפול יעיל?

היפראמזיס גרבידרום: אחוז אחד מהנשים

אך ההערכות משתנות, שכן חלק מהחוקרים סבורים שהרקע להיפראמזיס גרבידרום אינו נשען אך ורק אך סיבות פיזיולוגיות, אלא גם על סיבות נפשיות ותרבותיות, ולכן קיימים הבדלים בין מדינות שונות מבחינת השכיחות. מקובל להעריך שבחילות יתר והקאות בהיריון נפוצים יותר בקרב נשים המתגוררות בערים גדולות לעומת אלה המתגוררות בסביבה כפרית.

בהיריון ובו יותר מעובר אחד, הסבירות עולה. בנוסף, מסיבה לא ידועה, ככל הנראה התופעה נפוצה יותר בקרב נשים הנושאות עובר נקבי. כמו כן, מעריכים כי נשים בעלת נטייה למחלת הנסיעה (בחילות בנסיעה), נטייה לכאבי ראש ומצבים פסיכיאטריים נוטות גם הן לסבול יותר מבחילות משמעותיות בזמן ההיריון.

היפראמזיס גרבידרום: סיכונים

השאלה האם היפראמזיס גרבידרום הינו מצב מסוכן, מורכבת למדי. ראשית, כדאי לציין כי בקרב אחת מכל מאה נשים המדווחת על היפראמזיס גרבידרום ניתן יהיה לצפות לתסמינים חמורים הכרוכים באשפוז.

אך מחקרים סטטיסטיים מראים כי נשים הסובלות מרמה גבוהה של הקאות ובחילות הינן בעלות סיכון נמוך הרבה יותר לעבור הפלה טבעית בשבועות הראשונים של ההיריון. בעבר, כאשר לא ידוע היה כיצד לטפל בהקאות חריפות דווחו מקרים רבים של תמותת אימהות אולם התמונה השתנתה מאז. כיום, למרות נוכחות תסמינים מורכבים, נזק ממשי לאם ברמה כזאת נחשב לנדיר ביותר.

העובר אינו בסכנה

בחילות מרובות ובמיוחד ההקאות עלולים להביא למצב שבו חומרים חיוניים נפלטים מהגוף. כך למשל, ניתן לראות חוסרים בוויטמינים, ירידה במשקל. נשים רבות מדווחות על דיכאון, ירידה במצב הרוח אך קיימות אף השפעות פיזיולוגיות וסיכונים, כגון פגיעה בוושט עד כדי היווצרות קרע.

רמות המלחים נעשות נמוכות ויש לכך השפעה על הדם, הגוף מאבד מלחים כגון נתרן, אשלגן, ומגנזיום. תפקודי הכבד עשויים להיות מושפעים. למרות החשש של האימהות מכך שהתופעה תסכן את העובר או תמנע ממנו את המרכיבים התזונתיים החיוניים להתפתחותו, מסתבר כי לא קיים יסוד לחשש זה.

התינוקות נולדים בריאים, גם אם חלקם סובלים ממשקל נמוך מהמקובל. בקצה החמור ביותר של היפראמזיס גרבידרום, ידועים מקרים של לידה מוקדמת אך בדרך כלל בזה מסתכמת ההשפעה על התינוק.

טיפול מקובל – לנשים המגיעות למצב של התייבשות הינו מתן עירוי עם ויטמינים ומלחים לפי הצורך. ניתן לשלב גם מתן תרופות נגד בחילות, לרבות שימוש בחומרים הנקראים אנטי היסטמינים. נציין כי שימוש מוגבר בתרופות עלול להזיק לתינוק יותר מההקאות עצמן. ברפואה המשלימה מקובל שימוש בדיקור סיני או צריכת ג'ינג'ר כאמצעים יעילים להפחתת בחילות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן