הידרוסלפינקס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הידרוסלפינקסהידרוסלפינקס הוא מצב שבו החצוצרה מתמלאת בנוזל בעקבות חסימה מלאה או חסימה חלקית משמעותית.

החצוצרות הן למעשה זוג צינוריות דקות שמהוות את הגורם המחבר בין השחלות לבין הרחם. כל חצוצרה מחוברת לשחלה אחת וברחם שתי השחלות הנמצאות משני צדדיו.

אורכה של חצוצרה ממוצעת נע בין שבעה לארבעה עשר סנטימטרים ובמהלך הביוץ, הביצית נעה לאורך החצוצרה מהשחלה לכיוון הרחם במשך כמה שעות או כמה ימים.

התנועה של הביצית מתאפשרת הודות לריסים קטנים הממוקמים בציפוי הפנימי של החצוצרות המניעים את הביצית בכיוון הנכון. ההפריה מתרחשת בחצוצרה, וההשרשה מתרחשת ברחם. במקרים בהם הביצית משתרשת בתוך החצוצרה במקום ברחם, מצב זה מוגדר כהריון חוץ רחמי.

מה הם הגורמים להידרוסלפינקס?

הגורם המרכזי שמוביל להידרוסלפינקס הוא מחלה דלקתית של האגן שבדרך כלל נגרמת כתוצאה מזיהום שמתחיל בנרתיק ועושה את דרכו אל הרחם וממנו לחצוצרה.

באופן תקין הנוזל שמצטבר בחצוצרה מתנקז לחלל הבטן, אך במקרים שבהם הניקוז של החצוצרה לא תקין או במקרים שבהם קיימת חסימה מלאה, הנוזל יזרום לכיוון הרחם במקום לכיוון השחלה והמפגש של הביצית והזרע לא יוכל להתקיים. במקרים מסוימים הידרוסלפינקס הוא תוצאה של הידבקות שהתרחשה בעקבות ניתוח באזור האגן.

מה הם התסמינים של הידרוסלפינקס?

התסמינים משתנים מאוד ויכולים להופיע במגוון רחב של דרגות חומרה. ישנן נשים שיהיו א-תסמיניות ושאפילו לא יחושו חוסר נוחות או כאבים ואילו ישנן נשים שיחושו כאבים עזים ביותר באגן או בבטן. בנוסף לכך, הידרוסלפינקס גורמת במקרים רבים לבעיות פוריות.

כיצד מאבחנים הידורסלפינקס?

ישנן שלוש בדיקות שמאפשרות להדגים את החסימה באופן ברור להלן:

  • אולטרסאונד – בבדיקת אולטרסאונד ניתן להדגים את ההצטברות של הנוזל בחצוצרה ואת הצורה הלא תקינה של החצוצרה בעקבות ההצטברות של הנוזל (החצוצרה החסומה תהיה נפוחה מאוד ומוארכת יחסית לחצוצרה תקינה).
  • צילום רחם – צילום רחם באמצעות חומר ניגוד יכול לאשש בין שישים וחמישה לשמונים וחמישה אחוז ממקרי ההידרוסלפינקס.
  • לפרוסקופיה – באמצעות הליך לפרוסקופי ניתן לא רק לאבחן את הבעיה ולאתר הידבקויות באזור האגן אלא גם לטפל בבעיה.

כיצד מטפלים בהידרוסלפינקס?

בעבר נהוג היה לבצע בנשים שסבלו מהידרוסלפינקס ניתוח לשחזור החצוצרות במטרה לפתוח את הקצוות החסומים, אך לאחר שהצטבר די ידע מחקרי בנוגע להליך הכירורגי, התברר כי שיעור ההריונות לאחר ניתוח לשחזור חצוצרות בעקבות הידרוסלפינקס היה נמוך מאוד.

למעשה, פעמים רבות ההתערבות הכירורגית הובילה לחזרה של ההידבקויות ולחזרה של ההידרוסלפינקס בעקבות זאת. מעבר לכך, השכיחות של הריונות חוץ רחמיים לאחר ניתוחי שחזור גבוהה ביותר ולכן ההליך הכירורגי לשחזור החצוצרות כמעט ולא נמצא כיום בשימוש לטיפול בנשים שסובלות מהידרוסלפינקס.

בנשים שסובלות מכאבים כרוניים עוצמתיים ביותר שאינן פוריות בשל הידרוסלפינקס, ניתן לשקול לבצע הסרה כירורגית של החצוצרות ועל מנת להשיג היריון, לעבור טיפולי הפריה חוץ גופית. מאחר וכיום ניתן להשיג הפריה באופן חוץ גופי, הרי שניתן למעשה לעקוף את התפקיד הפיזיולוגי של השחלות. נכון לכתיבת שורות אלה טיפול בהפריה חוץ גופית הוא הדרך המקובלת להשיג היריון בנשים שסובלות מהידרוסלפינקס.

במספר מחקרים שנערכו בנושא נמצא כי במידה ונעשו ניסיונות של כניסה להריון בהפריה חוץ גופית מבלי להסיר את השחלות שהתמלאו בנוזל, שיעורי הכניסה להיריון היו נמוכים מאוד ובעקבות כך עלתה ההשערה כי הנוזל מצליח לדלוף לרחם ולגרום לשינויים מסוימים שמחבלים ביכולת של האישה להיכנס להריון. לפיכך, ההמלצה הגורפת כיום היא להסיר את השחלות עוד לפני הניסיון הראשון להיכנס להיריון באמצעות הפריה חוץ גופית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: