דלקת בדרכי השתן לפני/אחרי קיום יחסים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דלקת בדרכי השתן לפני/אחרי קיום יחסיםרבים לא מודעים לכך, אבל הקשר בין קיום יחסי מין לבין דלקות בדרכי השתן בקרב נשים הוא חד משמעי. נשים שבילדותן לא סבלו כלל מדלקת בדרכי השתן, מתחילות לסבול מהמחלה באופן חוזר ונשנה עם תחילת קיום יחסי המין כשברוב המקרים התפרצות המחלה מתרחשת תוך יממה אחת לכל היותר לאחר המגע המיני. במאמר זה נסביר מדוע יחסי מין מגדילים את הסיכוי לסבול מדלקת בדרכי השתן וכיצד ניתן להילחם בתופעה.

כיצד מגיעים החיידקים לדרכי השתן?

ברוב המוחלט של המקרים מקור החיידקים שגורמים לתגובה הדלקתית בדרכי השתן הוא במערכת העיכול שכן בדרך כלל הגורמים לזיהום הם חיידקי צואה, בדגש על E-coli. החיידקים הצואתיים נמצאים באופן טבעי בפתח הנרתיק ובפתח השופכה על רקע תופעה שנקראת קולוניזציה, כלומר נדידה של חיידקים לפתח השופכה

במהלך קיום יחסי מין, תופעה זו זוכה לעידוד על רקע תנועות הפין. אמנם אין זה מן ההכרח כי מפתח השופכה יצליחו החיידקים לחדור לדרכי השתן ולעשות את דרכם במעלה דרכי השתן, אך בכל מקרה הסיכוי גבוה יותר שכן כמות גדולה יותר של חיידקים ממוקמת בפתח השופכה.

יש לציין כי בדיוק כפי שישנן נשים שנמצאות מראש בסיכון גבוה יותר לחלות בדלקת בדרכי השתן על רקע הסמיכות היחסית בין פתח השופכה לפי הטבעת בשל המבנה האנטומי הטבעי שלהן, כך גם ייתכן כי ישנם גברים שמבנה הפין שלהם מגדיל באופן טבעי את הסיכוי להעברת החיידקים לפתח השופכה, כך שייתכן מאוד שאישה מסוימת תחווה עלייה משמעותית יותר בסיכון לחלות בדלקת בדרכי השתן כאשר תקיים יחסי מין עם גברים מסוימים בלבד.

חשוב מאוד להדגיש כי החיידקים לא עוברים מהגבר לאישה ושדלקת בדרכי השתן אינה מחלה מדבקת. כמו כן חשוב להבין כי למרות שקיום יחסי מין מגדיל את הסיכוי לחלות במחלה, בפירוש לא מדובר במחלת מין.

כיצד ניתן למנוע את נדידת החיידקים לאחר קיום יחסי מין?

באופן עקרוני לאחר התרחבות הנרתיק בעקבות הלידות, תדירות הדלקות שמקורן בקיום יחסי מין הולכת ופוחתת כיוון שה"טראומה" הנגרמת לשופכה במהלך החדירה הולכת וקטנה. עם זאת, על ידי הקפדה על היגיינה אופטימאלית באזור חיץ הנקבים, ניתן להפחית במידה משמעותית את תדירות הדלקות שמקורן בקיום יחסי מין עוד לפני הלידה הראשונה.

כמון כן מומלץ מאוד להשתין לפני ואחרי קיום יחסי המין שכן על ידי השתנה ניתן לפנות את החיידקים מפתח השופכה ומדרכי השתן ביעילות. בנוסף, במקרים בהם מתקיימים יחסי מין אנאליים, מומלץ מאוד שלא לקיים יחסי מין וגינליים ישירות לאחר האקט האנאלי, שכן בכל חדירה אנאלית כמות גדולה של חיידקי מעיים נצמדת לפין ולפיכך החדרה של הפין לנרתיק מגדילה במידה משמעותית ביותר את הסיכון להעברת חיידקים צואתיים לפתח השופכה.

זוהי הסיבה בגינה גברים המקיימים יחסי מין הומוסקסואליים ללא אמצעי הגנה, נמצאים בסיכון גבוה יותר לדלקות בדרכי השתן מגברים שלא מקיימים יחסי מין אנאליים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: