מה זה דיספראוניה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דיספראוניה

דיספראוניהדיספראוניה הם כאבים אותם חווה אישה בזמן חדירה, עקב גורם פסיכולוגי או גופני.

נשים רבות נתקלות בכאבים בעת קיום יחסי מין בשלב כלשהו של חייהן. המונח הרפואי לכאבים בעת החדירה מוגדר ככאבים מתמשכים באברי המין או כאבים החוזרים ונשנים לפני, במהלך או לאחר קיום יחסי המין.

הטיפולים בבעיה מתמקדים בגורם הבסיסי, והטיפול עשוי לסייע במניעת התופעה או בהקלת הכאב.

גורמים לדיספראוניה

כאבים בעת החדירה נקשרים למגוון רחב של גורמים, ביניהם :
• חומרי סיכה דלים – לעתים קרובות הם תוצאה של משחק מקדים קצר. ירידה בהפרשות חומרי הסיכה נגרמות בנוסף, בעקבות ירידה ברמות האסטרוגן לאחר גיל המעבר, אחרי לידה או בזמן הנקה.  כמו כן, תרופות מסוימות מדכאות את החשק המיני, דבר אשר עשוי להפחית את הפרשות הסיכה והופך את האקט לתהליך כואב. תרופות אלה כוללות תרופות נוגדות דיכאון, תרופות להפחתת לחץ דם גבוה, תרופות הרגעה, אנטי היסטמינים וגלולות למניעת הריון.
• טראומה כתוצאה מתאונה, ניתוחי אגן, או מום מולד מגבירים אף הם את הסיכוי לכאבים בעת החדירה .
• דלקת, זיהום או מחלות עור – זיהום באזור איבר המין או בדרכי השתן יכול לגרום לכאב בעת קיום יחסי המין. אקזמה באזור איבר המין גם יכולה להוות בעיה.
• התכווצויות בלתי רצוניות של שרירי הנרתיק יכולות לגרום לכאבים.
כאב עמוק מתרחש בדרך כלל בעקבות חדירה עמוקה. הגורמים לכך יכולים להיות מחלות כמו אנדומטריוזיס, מחלה דלקתית של האגן, צניחת רחם, דלקת בשלפוחית ​​השתן, תסמונת מעי הרגיז, טחורים וציסטות בשחלות.

גורם נוסף לכאב העמוק הוא ניתוח או טיפול רפואי אותו חוותה האישה. צלקות מניתוחים וכריתת רחם, יכולים לגרום לכאב בעת קיום יחסי המין. בנוסף, טיפולים רפואיים לסרטן, כגון קרינה וכימותרפיה, יכולים לגרום לשינויים אשר מובילים לכאב.

גורמים רגשיים משפיעים לא אחת על הזוגיות וקיום יחסי המין. בעיות פסיכולוגיות כמו חרדה, דיכאון, חוסר בטחון עצמי, חשש מאינטימיות ומתח גורמים להידוק שרירי רצפת האגן, דבר אשר  תורם להופעת הכאב. כמו כן, התעללות מינית משפיעה על הנשים ועל עתידן הזוגי.

מהם התסמינים?

כאבים בעת קיום יחסי המין כוללים כאבים בעת החדירה, כאב בעת החדרת אמצעי היגיינה כמו טמפון, כאב לאחר קיום יחסי מין, צריבה בעת החדירה ואדמומיות עורית.

דרכי אבחון

האבחון הרפואי מורכב ממספר שלבים. ראשית הרופא יבצע תשאול רפואי יסודי הנוגע למועד הופעת הכאב, האזור המדויק, תדירות ואף תנוחות אשר עשויות להשפיע על הופעת הכאב.

הבדיקה הרפואית תכלול בדיקת אגן מקיפה. במהלך הבדיקה, הרופא ינסה לאתר גירויים על פני העור, זיהומים או בעיות אנטומיות במנח האיברים. הרופא נעזר במכשיר הנקרא ספקולום אשר מפריד את דפנות הנרתיק. הרופא עשוי להמליץ על בדיקות נוספות כמו אולטרסאונד במקרים בהם מתעורר חשד להמצאות גורמים מסוימים המובילים לכאב.

כיצד מטפלים בדיספראוניה?

 בחירה בשיטת הטיפול המתאימה תלויה משמעותית בגורם לכאב.

תרופות

טיפול תרופתי יוצע במקרים בהם מאובחן זיהום וירידה בהפרשת חומרי הסיכה. עבור רוב הנשים לאחר גיל המעבר, ירידה בהפרשות סיכה גורמת לכאב בעת קיום יחסי המין ולכן מטופלות הנשים, עם משחות או אמצעים אחרים המובילים לשחרור כמויות קטנות של אסטרוגן ישירות לנרתיק.

תרפיה וטיפול ברגישות

במהלך טיפול זה, המטפל המקצועי מדריך את האישה לביצוע תרגילי הרפיה אשר יכולים להפחית כאב. תרגילי רצפת אגן או טכניקות אחרות מיושמות לצורך הקלה בכאבים. כמו כן, ייעוץ או טיפול מיני יכולים לסייע בתהליך אף הם.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: