מהי גלולת Minipill?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גלולת Minipill

גלולת Minipillגלולת פרוגסטין למניעת הריון, הידועה בכינוי Minipill, היא גלולה למניעת הריון. כל גלולה מכילה כמות קטנה של פרוגסטין, הצורה הסינתטית של ההורמון פרוגסטרון. הגלולות מגיעות בחבילות של 28 כדורים, ויש לקחת גלולה אחת מידי יום על מנת לקבל מינון הורמונים קבוע.

חלק מהנשים מוצאות כי גלולה זו מסובכת יותר לשימוש בהשוואה לגלולות אחרות למניעת הריון, המכילות שילוב של אסטרוגן ופרוגסטין. את גלולת ה-Minipill יש לקחת מידי יום באותה שעה, ואילו הגלולות המשולבות "סלחניות" יותר. ה-Minipill משמשת כחלופה טובה לנשים המבקשות להשתמש בגלולה למניעת הריון, אך אינן יכולות לצרוך אסטרוגן במהלך הנקה או בשל סיבה אחרת.

השיטה למניעת הריון בצריכת גלולת Minipill

גלולה זו מדכאת את הביוץ בכמחצית מהמחזור החודשי של נשים שצורכות אותה. אך היא פועלת בעיקר באופן של גרימת שינויים בריר צוואר הרחם. הריר סמיך ומקשה על הזרע לעבור את צוואר הרחם. כך שגם אם הביוץ מתרחש, הזרע לא יהיה מסוגל לעבור אל החצוצרות על מנת להפרות את הביצית.

גלולת ה-Minipill מכילה פחות פרוגסטין מאשר גלולה משולבת, והשפעתה על הורמון ריר צוואר הרחם נמשכת כיממה אחת בלבד. מסיבה זו יש לנקוט באמצעי זהירות מוגברים לנטילת הגלולה מידי יום באותו זמן. גלולה חדשה זו מונעת ביוץ בכ-99% מהמחזורים החודשיים. היא זמינה באירופה ובחלקים אחרים של העולם, אך היצרן עדיין לא הגיש בקשה לאישור ה-FDA.

אופן נטילת גלולת Minipill

אם אישה אינה מיניקה, היא יכולה להתחיל לקחת את הגלולה לאחר הלידה. למעשה, יתכן שהיא תבייץ כשלושה שבועות לאחר הלידה, ולכן עליה להתחיל את השימוש בגלולה לא יאוחר מ-21 ימים לאחר הלידה, על מנת למנוע כניסה להריון אם היא מקיימת יחסי מין בתקופה זו.

אם אישה מיניקה באופן מלא, כלומר, התינוק אינו שותה נוסחה, אלא חלב אם בלבד, מומלץ להמתין חודש וחצי לאחר הלידה לפני התחלת השימוש בגלולה זו. בתקופה זו, אספקת החלב צריכה להתבסס היטב. מלבד זאת, אם אישה מיניקה באופן מלא, לא יהיה לה ביוץ במהלך החודש וחצי הראשונים לאחר הלידה, כך שאין צורך להתחיל את השימוש בגלולה לפני כן.

אם אישה מיניקה רק מידי פעם ומשלימה את תזונת התינוק עם נוסחה, היא תזדקק לאמצעי מניעה מוקדם יותר מחודש וחצי לאחר הלידה, אם היא מתכננת לקיים יחסי מין בזמן זה, כך שמומלץ לה להתחיל את השימוש ב-Minipill כשלושה שבועות לאחר הלידה.

אם אישה מחליטה להמתין לפני השימוש בגלולה, היא יכולה להתחיל בכל עת, כל עוד היא בטוחה שאינה בהריון, כלומר, אם לא קיימה יחסי מין בכלל מאז הלידה או מאז המחזור החודשי האחרון, או אם היא כבר משתמשת באופן עקבי ונכון בשיטה אחרת למניעת הריון. אם המחזור התחיל שוב, היא יכולה להתחיל את השימוש ב-Minipill ביום בו מתחיל המחזור החודשי הבא.

יעילות גלולת Minipill

אם אישה מיניקה עדיין לא קיבלה מחזור חודשי והיא נוטלת את הגלולה על פי ההנחיות, היא יעילה בכמעט מאה אחוזים במהלך מחצית השנה הראשונה לאחר הלידה.

לנשים שאינן מיניקות, Minipill  יעילה ב-91% כאשר היא נצרכת באופן עקבי ונכון. כלומר, אחת מתשע נשים, מתוך מאה נשים שלוקחות את הגלולה כראוי, תוכל להיכנס להריון בשנה הראשונה. נתון זה הופך את הגלולה לאמינה פחות מהגלולות המשולבות למניעת הריון, הנאמדות בכ-99% יעילות כאשר מקפידים על השימוש הנכון בהן.

אם אישה אינה לוקחת את הגלולה בדיוק לפי ההוראות, ומחמיצה גלולה אחת, או אפילו אינה נוטלת אותה באותו הזמן מידי יום, הסיכון שלה להיכנס להריון גבוה יותר, במיוחד אם אינה מיניקה. ככל שמתבצעות יותר טעויות בצריכת הגלולה, כך גבוה יותר הסיכון. אז בעוד ששיטה זו נחשבת לאמינה במניעת הריון לנשים שמעולם לא החמיצו נטילת גלולה וביצעו את ההוראות, אין זו השיטה הטובה ביותר עבור כולן.

אם אישה סבורה כי תתקשה לצרוך את גלולת ה-Minipill כראוי, מומלץ לה להשתמש בשיטה אחרת, כגון התקן תוך רחמי או זריקה למניעת הריון. שתי שיטות אלו יעילות ביותר ותואמות את תקופת ההנקה.

תופעות לוואי של Minipill

תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא דימום בלתי צפוי מהנרתיק. תופעה זו נפוצה יותר אם אישה מחמיצה גלולות או נוטלת אותן באיחור. המחזור החודשי ימשיך להופיע במרווחי זמן קבועים, אך הוא עשוי להיות קל יותר ולהימשך זמן רב יותר מהרגיל. יתכן אף שהמחזור יפסיק לגמרי או שיהיה לא סדיר. אחוז קטן של הנשים המשתמשות בגלולה זו חוות דימום וסתי ממושך או כבד.

נשים מיניקות נוטות פחות לחוות דימום תכוף או ממושך בעקבות השימוש ב-Minipill, ואינן צפויות לקבל מחזור חודשי סדיר במשך חודשים רבים לאחר הלידה. נטילת הגלולה עלולה לעכב את חזרת המחזור אפילו יותר.

תופעת לוואי נפוצה פחות בעקבות השימוש בגלולה זו היא כאבי ראש, רגישות בשדיים ובחילות. תופעות לוואי נדירות כוללות עלייה במשקל, שינויים במצב הרוח, אקנה ושיעור יתר בפנים ובגוף.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: