הופעה מוקדמת של גיל המעבר

הופעה מוקדמת של גיל המעבר

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הופעה מוקדמת של גיל המעבר

הופעה מוקדמת של גיל המעברבדרך כלל, מופיע גיל המעבר באופן טבעי בגיל 51. יחד עם זאת, בשל היבטי גנטיקה, מחלה או מצב רפואי, חלק מהנשים עוברות את גיל המעבר לפני גיל ארבעים. הופעה מוקדמת של גיל המעבר, בין אם באופן טבעי או מפאת גורמים שונים, נקרא גיל המעבר "בטרם עת".

בנוסף להתמודדות עם גלי חום, מצבי רוח ותסמינים אחרים אשר מלווים את גיל המעבר, נשים רבות חוות הופעה מוקדמת של גיל המעבר והן נאלצות להתמודד עם בעיות גופניות ורגשיות נוספות, לדוגמה, בעיות פוריות או תסמונת הפה השורף.

הגורמים להופעה מוקדמת של גיל המעבר

גיל מעבר מוקדם מעיד על מצב בו השחלות של האישה חדלו מתפקודן באופן ספונטני לפני שהיא הגיעה לגיל ארבעים. מספר גורמים אפשריים כוללים:

סיבות שאינן ידועות – ברוב המכריע של המקרים, לא ניתן למצוא את הגורם, והתופעה מוסברת ככשל שחלה אידיופטית.

מחלות אוטואימוניות – כעשרה עד שלושים אחוזים מהנשים מושפעות ממחלה אוטואימונית כמו תת פעילות בלוטת התריס, או דלקת מפרקים שגרונית.

מצבים גנטיים – כגון בעיות משפחתיות בשחלות. כחמישה עד שלושים אחוזים מהנשים מושפעות ממצב בעייתי משפחתי של השחלות, מה שמצביע על קשר גנטי. כאשר הגוף אינו יכול להמיר גלוטוז, השחלות מורעלות. תנאים המתאפיינים בבעיות אנזים, כגון היפרפלזיה מולדת, עלולים לגרום להופעה מוקדמת של גיל המעבר.

זיהומים נגיפיים – הראיות הן חד משמעיות, ומדענים סבורים כי זיהום נגיפי עלול לעורר הופעה מוקדמת של גיל המעבר בקרב חלק מהנשים.

מחלת סרטן – מצב זה משפיע על גיל המעבר המוקדם, במיוחד אם ההקרנות פוגעות בשחלות.

מהם התסמינים של גיל המעבר המוקדם?

התסמינים להופעה מוקדמת של גיל המעבר זהים לעיתים קרובות לתסמינים אותם חוות נשים שעוברות את גיל המעבר הטבעי, והם עשויים לכלול מחזור חודשי שאינו סדיר, מחזורים חודשיים כבדים או קלים יותר מהרגיל, וגלי חום המתבטאים בתחושת חום פתאומית המתפשטת על פני חלק הגוף העליון. תסמינים אלו מעידים על כך שהשחלות מייצרות פחות אסטרוגן.

לצד תופעות אלו, חלק מהנשים עלולות לחוות:

  • יובש בנרתיק, כולל דלילותו ואיבוד גמישותו
  • בעיות בשלפוחית השתן והחמרה בתופעת בריחת שתן
  • שינויים רגשיים הכוללים עצבנות, מצבי רוח, דיכאון קל
  • עור יבש, במיוחד סביב העיניים או הפה
  • נדודי שינה
  • ירידה בחשק המיני.

בנוסף לתסמינים אלו, אם אישה מתחת לגיל ארבעים חווה כל אחד מהתסמינים הבאים, עליה להתייעץ עם רופא על מנת לקבוע אם מדובר בהופעה מוקדמת של גיל המעבר. מצבים אלו כוללים עבר של כימותרפיה או הקרנות, בן משפחה הסובל ממחלה אוטואימונית כגון תת פעילות בלוטת התריס, ניסיונות כושלים במשך למעלה משנה להיכנס להריון, אם או אחות אשר חוו הופעה מוקדמת של גיל המעבר.

איך מאבחנים?

על מנת לאבחן הופעה מוקדמת של גיל המעבר, הרופא יבצע בדיקה גופנית ובדיקת דם על מנת לשלול מצבים אחרים, דוגמת הריון ומחלות בלוטת התריס. הוא עשוי אף להורות על בדיקה המודדת את רמות האסטרדיול. רמות נמוכות של אסטרדיול, צורה של אסטרוגן, עלולות להעיד כי השחלות מתחילות להיכשל. כאשר רמות האסטרדיול נמצאות מתחת לשלושים, מאותת המצב על כך שהאישה נמצאת בגיל המעבר.

יחד עם זאת, הבדיקה החשובה ביותר לאבחון גיל מעבר מוקדם הוא בדיקת דם אשר מודדת הורמון FSH, אשר גורם לשחלות לייצר אסטרוגן. כאשר השחלות מאטות את ייצור האסטרוגן שלהן, רמות ה-FSH גדלות, והדבר מצביע בדרך כלל על הימצאות בגיל המעבר.

כיצד מטופלת הופעה מוקדמת של גיל המעבר?

התסמינים והסיכונים הבריאותיים הכרוכים בהופעה מוקדמת של גיל המעבר, כמו גם הבעיות הרגשיות העלולות להיגרם כתוצאה מהתופעה, יכולים להיות מטופלים בשיטות טיפול הדומות לטיפול בגיל המעבר הטבעי. נשים המעוניינות לפתור בעיות פריון, צריכות לדון באפשרויות הניצבות בפניהן עם מומחה לפריון.

לא קיים טיפול זמין אשר גורם לשחלות להתחיל לעבוד שוב. נשים החוות את גיל המעבר המוקדם, ניצבות בפני תקופה ארוכה של חיים, מה שאומר שהן נמצאות בסיכון מוגבר לבעיות בריאותיות כגון התפרצות מוקדמת של אוסטיאופורוזיס ומחלות לב.

מומלץ לקבל טיפול הורמונאלי על מנת לטפל בתסמינים, עד שהאישה מגיעה לגיל האופייני לגיל המעבר, בסביבות גיל 51, ובכך להפחית את הסיכון להתפרצות מוקדמת של מחלות שונות.

השפעה רגשית

הופעה מוקדמת של גיל המעבר עלולה להיות הרסנית מבחינה רגשית. חלק מהבעיות הנפוצות עימן נאלצת אישה במצב זה להתמודד, כוללות צער לנוכח האפשרות שלא תוכל להביא ילדים, פחד מהזדקנות בטרם עת, פחד מאיבוד האטרקטיביות האישית והמינית, בעיות במערכות יחסים, ובעיות בהערכה עצמית. טיפול פסיכולוגי והשתתפות בקבוצות תמיכה עשוי לסייע לאישה להשלים עם המצב ולהתמודד עימו ביעילות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן