גורמים לירידה בחשק המיני בקרב נשים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גורמים לירידה בחשק המיני בקרב נשיםירידה בחשק המיני בנשים היא בעיה נפוצה ביותר, המופיעה על רקע מגוון רחב של גורמים. לפי מחקרים רבים שבוצעו בתחום זה, נמצא כי בין 26-43 אחוז מהנשים חוות חשק מיני ירוד במשך חודש אחד לכל הפחות מדי שנה, כאשר בין 7-16 אחוז מהנשים מדווחות על כך שלירידה בחשק המיני נלווית הפרעה לאיכות החיים.

נשים נשואות הסובלות מירידה בחשק המיני נוטות יותר לפנות טיפול בהשוואה לנשים שאינן נשואות ונראה כי ישנו קשר בין ירידה בחשק המיני לבין אימהות לילד בן חמש ומטה או לידת תינוק. כמו כן, השכיחות הגבוהה ביותר של ירידה בחשק המיני מופיעה בנשים שנכנסו לגיל המעבר באופן כירורגי. במאמר שלפניכם נפרט אודות הגורמים המרכזיים לירידה בחשק המיני.

גיל המעבר

התפקוד המיני בקרב נשים בגיל המעבר נעצר לרוב לחלוטין ללא טיפול. להורמונים הסטרואידיים המופרשים מהשחלות ישנם תפקידים רבים ומגוונים וכאשר ההפרשה שלהם מתמעטת, מתרחשים הרבה מאוד שינויים במערכות פיזיולוגיות שונות, כשבין היתר מדובר במערכת המין.

נהוג לסווג את השינויים ברמת התפקוד המיני המושפעים מהירידה בריכוז האסטרוגן המופרש מהשחלות והכניסה למנופאוזה לשתי קבוצות עיקריות להלן:

  • שינויים פיזיים – היצרות של הנרתיק, יובש נרתיקי ובעקבות כל זה כאבים בזמן קיום יחסי מין. השינויים האלו קשורים לירידה ברמת האסטרוגן המתרחשת באיברי המטרה.
  • שינויים נפשיים – הכוונה היא בעיקר לירידה בעניין ביחסי מין, דעיכה משמעותית של התשוקה המינית וקושי להגיע לאורגזמה על רקע נפשי.

חשוב מאוד לציין כי כל השינויים שהוזכרו לעיל מודגשים במיוחד בנשים שעברו הסרה כירורגית של השחלות בגילאים צעירים יחסית, עוד לפני גיל המעבר. בכך יש בשביל לחזק את הטענה לפיה הירידה בחשק המיני היא לא תוצאה של תפיסות תרבותיות בלבד.

טראומה מינית

לא אחת מתברר במסגרת טיפול נפשי כי הגורם לירידה בחשק המיני נעוץ בעברה של המטופלת. במקרים רבים מתברר כי המטופלת חוותה תקיפה מינית או חוויה מינית שלילית שהותירה בה צלקת. לפי חלק מהמומחים הירידה בחשק המיני מהווה מעין מנגנון הגנה מפני חוויות דומות.

יש לציין כי במקרים מסוימים הירידה בחשק המיני מתרחשת בפתאומיות אחרי תקופה ארוכה בת מספר שנים ללא כל בעיות בחשק המיני. כך לדוגמה אישה יכולה לנהל חיי מין תקינים עם בן זוג קבוע ואז ביום אחד לסבול מירידה משמעותית בחשק המיני בעקבות פגישה מקרית עם האדם עמו חוותה את החוויה השלילית או בעקבות חשיפה לגורם כלשהו שהזכיר לה את המאורע הטראומתי והציף אותו לפני השטח.

בעיות בזוגיות

נשים רבות הנמצאות במסגרת של מערכת יחסים זוגית עשויות לחוש ירידה בחשק המיני כתוצאה מגורמים הקשורים ספציפית למערכת היחסים שבה הן נמצאות. כך לדוגמה הירידה בחשק המיני יכולה להיות תוצאה של תסכול ממערכת היחסים, תוצאה של כעס גדול או אפילו זעם על מעשיו של בן הזוג, ביטוי של ריחוק בין בני הזוג, קונפליקט לא פתור על רקע כזה או אחר, אכזבה מבן הזוג או ממערכת היחסים ועוד.

במקרים רבים הירידה בחשק המיני היא העדות היחידה לכך שמשהו אינו כשורה במערכת היחסים, שכלפי חוץ נראה כי הכל בה מתנהל כסדרו.

דימוי גוף שלילי

פגיעה בדימוי הגוף עלולה לגרום לנשים להרגיש לא מושכות ואפילו להתבייש בגופן. תופעה זו יכולה להתרחש בעקבות השינויים הגופניים המתרחשים במהלך ההריון ולאחר הלידה, בעקבות עלייה במשקל ועוד. נשים שמרגישות כי הן לא חושניות, מגרות או סקסיות, עלולות לחוות ירידה בחשק המיני.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן