איטמות הנרתיק

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

איטמות הנרתיקאיטמות הנרתיק, או באנגלית – Vaginal Atresia, הוא מום מולד לרוב, הקשור למערכת המין ולמערכת השתן של האישה. הוא בא לידי ביטוי בעיוות נרתיקי או בהיעדר נרתיק ומזוהה, לרוב, עם תסמונת מאייר רוקיטנסקי, שבה למרות שמצבם של השחלות והפות נורמאלי, אין רחם ואין נרתיק. הלוקות בתסמונת זו סובלות מהתפתחות לא תקינה של איברי הרבייה, דבר המופיע לרוב כבר בשבוע החמישי להריון.

שכיחות התסמונת באוכלוסיה

איטמות נרתיק מופיעה לרוב באחת מתוך 4,000 עד 5,000 לידות. מזהים את התופעה לרוב בגיל ההתגברות, אז ישנו כאב מקומי והווסת איננה מופיעה. המום יכול להופיע בדרגות חומרה שונות ולבוא לידי ביטוי במספר תצורות. אחת מהן היא אי היווצרות הפתח בקרום הבתולין ואפשרות אחרת יכולה להיות היעדר הנרתיק.

מהם הגורמים לאיטמות הנרתיק?

הגורמים להפרעה זו אינם ידועים, מה שהופך את האבחון וגם הטיפול למאתגרים יותר. לא ידוע על קשר משפחתי שיכול להצביע על התופעה הזו ועל גן מסוים האחראי לכך.

תסמינים של איטמות הנרתיק

התסמינים הנלווים למום הם אי הופעת הוסת וגם כאבי בטן והופעת גוש באגן. הסיבה לכך קשורה בהצטברות של הנוזל הדמי מעד החסימה שבנרתיק, דבר הקורה אחת לחודש ובאופן מחזורי.

דרכי אבחון

האבחון כולל התייחסות לתסמינים עצמם והוא נעשה לרוב בגיל ההתבגרות, אז אפשר לאתר את המום.

איך מטפלים באיטמות הנרתיק?

אופי הטיפול נקבע בהתאם לדרגת החסימה. במקרים מסוימים מוצע הליך ניתוחי, שבו כורתים את אותו החלק שלא התפתח או יוצרים נרתיק חדש. במקרים אחרים, כשמדובר במצב קל יותר, ניתן להיעזר במקלוני הרחבה, המגיעים בקטרים שונים.

באשר לאיברי הרבייה האחרים, במידה ואלה אינם קיימים, כפי שקורה לא אחת כשמדובר בתסמונת מאייר רוקיטנסקי, הרי שאין לכך טיפול למעט השלמה עם המצב כפי שהוא.

חשוב לדעת

במידה והמום נלווה לתסמונת מאייר-רוקיטנסקי סביר שתהיינה למום השלכות רגשיות וקשיים נוספים, העשויים לצוץ אצל הסובלות מכל. מדובר לרוב בטראומה נפשית לא קלה, כחלק מההתמודדות עם גילוי המום.

ליווי פסיכולוגי יכול לעזור במקרים אלה ולאפשר לאותה נערה להתמודד בצורה טובה יותר הן עם הטיפול הקשה, הן עם היותה שונה מחברותיה והן עם ההשלכות הנוספות של המום, כמו, וכפי שקורה במקרים רבים, חוסר היכולת ללדת.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן