אוליגומנוריאה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אוליגומנוריאה ההגדרה המדויקת של המונח הרפואי אוליגומנוריאה היא מחזור לא סדיר המופיע במרווחים הגדולים משלושים וחמישה ימים בין ווסת לווסת.

כמו כן, האבחנה של אוליגומנוריאה מתקבלת רק במצבים בהם האישה החלה לסבול ממצב זה לאחר שהמחזור שלה היה סדיר, אך הסדירות שלו הופרעה כתוצאה מגורם כלשהו.

מה הם הגורמים לאוליגומנוריאה?

אוליגומנוריאה יכולה להיות תוצאה של מגוון רחב ביותר של גורמים. להלן חלק מהגורמים המרכזיים לתופעה:

  • פרולקטינומה – גידול מסוג אדנומה המתפתח בבלוטת יותרת המוח, המורכב מתאים שמפרישים פרולקטין. מדובר על גידול שכיח יחסית, הנפוץ יותר בנשים מאשר בגברים. הגידול יכול לגרום לסוגים שונים של הפרעות אנדוקריניות לרבות אוליגומנוריאה ואף הפסקה מוחלטת של המחזור החודשי.
  • פעילות גופנית מאומצת בקרב נשים העוסקות בספורט באופן אינטנסיבי בדגש על נשים העוסקות בספורט למחייתן ולא בתור תחביב, עלולה להופיע אוליגומנוריאה וכן המחזור החודשי עלול להפסיק כליל. דרגת האי סדירות של המחזור משתנה בהתאם לדרגת האינטנסיביות והעצימות של הפעילות הספורטיבית.
  • תסמונת השחלות הפוליציסטיות – ההפרעה השכיחה ביותר במערכת האנדוקרינית בקרב נשים. תסמונת זו משפיעה על בין חמישה לעשרה אחוז מהנשים בגיל הפריון ומהווה את אחד הגורמים המרכזיים לבעיות פוריות.
  • הפרעות אכילה – אנורקסיה נרבוזה ובולימיה נרבוזה מקושרות באופן חזק ביותר לאוליגומנוריאה ואף לאמנוריאה. כמו כן, ירידה חריפה ומהירה במשקל גורמת בדרך כלל לאי סדירות של המחזור החודשי.
  • מחלת גרייבס מחלה אוטואימונית שבאה לידי ביטוי בפעילות יתר של בלוטת התריס. למעשה, מחלה זו גורמת לשמונים אחוז מהמקרים של היפרתירואידיזם.
  • תסמונת פראדר ווילי – מחלה גנטית הבאה לידי ביטוי במגוון רחב של תסמינים לרבות תיאבון מוגבר ובלתי נשלט שלא יודע שובע, פיגור שכלי ועוד. המחלה נגרמת בעקבות חוסר במידע גנטי במקטע קצר הממוקם על כרומוזום 15.

מה הם התסמינים של אוליגומנוריאה?

התסמין הבסיסי של אוליגומנוריאה הוא אי סדירות של הווסת והופעה של דימום במרווחים הגדולים משלושים וחמישה ימים לפחות. עם זאת, בהתאם לגורם לתופעה, יכולים להופיע תסמינים מגוונים אחרים.

כך לדוגמה במקרים בהם המקור לתופעה הוא תסמונת השחלות הפוליציסטיות, ניתן יהיה לראות ברוב המקרים גם השמנת יתר, שיעור יתר, אקנה ועוד מגוון של תסמינים שמקורם בהפרעות ההורמונאליות ואילו במידה ומקור התופעה בפרולקטינומה, ייתכנו תסמינים אחרים כשבין היתר מדובר על כאבי ראש, הפרעות בראיה, זיבת חלב ועוד.

כיצד מאבחנים אוליגומנוריאה?

מאחר ומדובר על תופעה שיכולה להתקיים כתוצאה ממגוון רחב של גורמים, הרי שהתשאול בנוגע לאטיולוגיה של התופעה צריך להיות מקיף ויסודי כמה שרק ניתן.

בין היתר יש לבדוק האם המטופלת איבדה כמות משמעותית ממשקלה לאחרונה, האם קיימים תסמינים נוספים כמו כאבי ראש או הפרעות בראייה וכן לערוך לה בדיקה קלינית הכוללת ניסיון לאבחן תסמינים נוספים שיש בהם כדי להעיד על המקור לבעיה.

במקרים רבים תיערכנה גם בדיקות הורמונאליות ובמידה ועולה החשד כי המקור לתופעה הוא בגידול בבלוטת יותרת המוח, יהיה גם צורך לערוך בדיקת MRI.

כיצד מטפלים באוליגומנוריאה?

הטיפול באוליגומנוריאה משתנה בהתאם לגורם לבעיה גם כן. בהפרעות אכילה נהוג לטפל באמצעות צוות רב מקצועי הכולל פסיכולוג, עובדת סוציאלית, דיאטנית ורופא, בפרולקטינומה מטפלים כמעט תמיד באמצעות תרופות ובמקרים החמורים בלבד באמצעות ניתוח, בתסמונת השחלות הפוליציסטיות נהוג לטפל באמצעות דיאטה מתאימה, תרופה בשם קלומיפן ציטרט (לצורכי פריון), מטפורמין (במקרים בהם ישנה תנגודת לאינסולין) ועוד.

מאחר והטיפול משתנה בהתאם לגורם לבעיה, ישנה חשיבות עליונה לבצע אבחון מקיף ביותר של הגורם לאוליגומנוריאה לפני שמתחילים את הטיפול בתופעה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: