תחליפי הורמונים לגיל המעבר

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תחליפי הורמונים לגיל המעבר

גלי חום, הזעה מוגברת, דפיקות לב מואצות ותחושות דיכאון. אם את אישה שנמצאת בגיל המעבר, וודאי אין תופעות אלה חדשות לך והתנסית בחלקן.תחליפי הורמונים לגיל המעבר

גיל המעבר הוא תקופה של שינויים הורמונאליים שעוברים על הגוף. התקופה המקבילה לו היא תקופת גיל ההתבגרות, ובדיוק כמוהו, גם גיל המעבר מלווה בשלל תופעות לוואי לא נעימות.

גיל המעבר מתחיל סביב גיל 50 ואורכת כשנתיים עד עשר שנים. לעיתים, גיל המעבר יופיע קודם לכן, מפאת גורמים שונים. תקופה זו מכונה גם "גיל הבלות" מכיוון שהיא מלווה בהפסקה של הוסת החודשית. מדובר בתהליך טבעי ונורמאלי, אך לצערנו הוא מלווה בלא מעט תופעות לא נעימות. הטיפול המקובל בתופעות אלו הינו באמצעות מתן של תחליפי הורמונים.

בשני העשורים האחרונים מוצעים לנשים טיפולים שאינם הורמונאליים ומנסים להציע פתרונות טבעיים, בכדי לסייע להן להתמודד עם התופעות והמשברים שמתלווים לגיל המעבר.

תופעות גיל המעבר

בגיל המעבר מתרחשים מספר שינויים הורמונאליים, שמטרתם היא לגרום להפסקת הביוץ. עיקרם של השינויים הוא בהפסקה של יצירת הורמוני המין הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון. הסיבה למנגנון זה של הגוף עדיין אינה ברורה שכן גברים, בניגוד לנשים, ממשיכים לייצר זרע כמעט עד יום מותם.

יש הסוברים כי איכותן של הביציות בגיל זה הינה ירודה וכן יכולתה של אישה לשאת הריון במלואו עד ללידה תקינה, ללא סכנה לחייה הינה נמוכה מאוד, לכן הפסקת הביוץ היא למעשה מנגנון הגנה של הגוף.

גורמים כמו עישון, כריתת רחם, כריתת שחלות, קבלת וסת בגיל צעיר ומספר הריונות קטן גורמים להקדמה של גיל המעבר.

התופעות הנפוצות המאפיינות שינוי הורמונאלי זה כוללות: גלי חום, הזעת יתר, דפיקות לב מואצות, יובש בנרתיק וירידה בחשק המיני, בעיות במערכת השתן, בעיות של ירידה בזיכרון, שינויים במצב הרוח, עלייה במשקל, נדודי שינה, נשירת שיער ולעיתים צמיחה של שיער על הפנים. כמו כן, ישנה בריחת סידן ועקב כך היחלשות של עצמות.

טיפול באמצעות תחליפים הורמונאליים

על-פי מחקרים, הטיפול היעיל ביותר בתופעות גיל המעבר הוא טיפול הורמונאלי באמצעות אסטרוגן. למעלה מ-90% מהנשים המשתמשות בטיפול זה דיווחו על הקלה בתופעות שהן חוות.

מספר לא מבוטל של נשים חוששות מטיפול בהורמונים בשל מחקרים אפידמיולוגים שמקשרים אותו להופעה מוגברת של סרטן שד ומחלות לב. לנשים שלא מעוניינות בטיפול ההורמונאלי ישנן לא מעט חלופות שאינן הורמונאליות, ויכולות לסייע בהקלה על התופעות:

הקבוצה הראשונה היא תחליפי הורמונים ממקור צמחי. צמחים מסוימים מכילים חומרים הקרויים "פיטואסטרוגנים" והדמיון שלהם להורמון האסטרוגן הינו רב מאוד. הפיטואסטרוגנים נמצאים בכמות רבה בסויה, צמחי קוהוש שחור וצמח בשם תלתן אדום.

מחקרים שנעשו לצורך השוואה בין תופעות גיל המעבר בין נשים שחיות במזרח אסיה (סין, יפן) ובין נשים מערביות, גילו כי לאסייתיות שכיחות נמוכה בהרבה של תופעות גיל המעבר, אוסטיאופורוזיס וסרטן שד. חלק מהסיבה לכך נעוצה בעובדה שתזונתן של האסייתיות מבוססת ברובה על סויה. ההמלצה הרפואית היום לנשים שאינן מעוניינות בטיפול הורמונאלי היא לצרוך 40-60 מ"ג של פיטואסטרוגנים ליום.

קבוצה אחרת כוללת בתוכה שינויים באורחות חיים. ידוע כי הקפדה על אורח חיים בריא, שמירה על רמות כולסטרול מאוזנות וביצוע פעילות גופנית עוזרים גם הם בהקלה על תופעות גיל המעבר. כמו כן, מומלץ להימנע מצריכה של קפאין, משקאות חמים, שוקולד, מזון חריף ואלכוהול. זאת מכיוון שמוצרים אלו גורמים להרחבה של כלי דם ומגבירים את גלי החום.

הרפואה המשלימה מציעה גם היא פתרונות לתופעות שמלוות את גיל המעבר והם כוללים שימוש בדיקור ובהומאופתיה.

קראו עוד:

טסטוסטרון בנשים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: