אינסולינומה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אינסולינומה

אינסולינומהאינסולינומה (Insulinoma) הוא גידול המפריש אינסולין בכמויות גבוהות מאד. מקורו בתאי הבטא שבלבלב, והסובלים ממנו נאלצים להתמודד עם רמות נמוכות של גלוקוז בדם, במצב הנקרא "היפוגליקמיה", המשתפר אך ורק בזמן האכילה.

איתור הגידול מבוצע במסגרת בדיקת דם, המזהה רמות נמוכות של גלוקוז בדם, בשילוב עם רמות גבוהות של אינסולין ורמות גבוהות של פפטידים נוספים.

האינסולינומה מופיעה באחד עד ארבעה חולים מתוך מיליון איש בכל שנה. במרבית המקרים מדובר בגידול שגודלו פחות משני סנטימטרים, כשהשכיחות לממאירות עומדת על בין חמישה לשלושים אחוזים. כמעט בכל המקרים המקור לגידול הוא בלבלב, כשבחמישה אחוזים מהמקרים מדובר בגידולים המופיעים בבלוטת יותרת המוח ובבלוטת הפאראתירואיד.

תסמיני אינסולינומה

התסמינים כוללים רמות נמוכות של גלוקוז בדם, המתבטאות בשורת סימנים, כמו למשל עייפות, כאבי ראש וראייה מטושטשת או כפולה. סימנים אלה נעלמים או הופכים לקלים יותר בזמן האכילה, אז הגוף מקבל את רמות הגלוקוז הנדרשות לו.

במקרים חמורים, יכולים להופיע תסמינים נוספים, כמו דפיקות לב חזקות, הזעת יתר, חרדות, רעד, התכווצויות ואפילו תרדמת. עלייה רבה מאד במשקל היא תסמין נוסף. בשתי התופעות מדובר בפגיעה בלבלב, המובילה לרמות נמוכות של גלוקוז בדם, כלומר לחוסר איזון ברמות הסוכר.

הסובלים מסוכרת מתמודדים עם שורה של תסמינים שונים כשהסוכר שבדם אינם מאוזן, ובדיוק כפי שקורה במקרה של אינסולינומה.

בדיקות דם

אחת משיטות האבחון היא בדיקת דם. הבדיקה מבוצעת בזמן צום והיא בוחנת את רמות הגלוקוז בדם. במידה ומדובר ברמות של פחות מ-45 מיליגרם לדציליטר ובמידה וסימני ההיפוגליקמיה נעלמים עם קבלת הגלוקוז, מדובר בהיפוגליקמיה שייתכן ונובעת מגידול בלבלב.

בנוסף מבוצעות בדיקות דם נוספות, שבמידה ומוצאים בהן רמות גבוהות של אינסולין, של פרו אינסולין ושל פפטיד C, ניתן לקבוע שמדובר באינסולינומה.

גישות טיפול

הטיפול במקרים כאלה הוא כריתת הגידול, מה שעשוי להוביל גם לכריתת חלק מהלבלב. במידה ולא ניתן לנתח, כשהמצב חמור או כשמצב בריאותי אינו מאפשר ניתוח, טיפול בתרופות החוסמות את הפרשת האינסולין. אם הגידול סרטני, מבוצעת כימותרפיה מותאמת אישית.

במקרים רבים, הגידול שפיר וניתן להסירו בניתוח. אך אם קיימים גידולים רבים, קיימת סכנת הישנות. חשוב ביותר להקפיד על מעקב רפואי לאחר הניתוח ובבחינת רמות הגלוקוז בדם כדי לוודא שלא מתפתחים תסמינים המעידים על הופעת הסוכרת או סיבוכים אחרים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים

הפורטל המוביל לבריאות האישה: פוריות, הריון, רפואת נשים. פורטל המקום שבו תקבלי את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: נשים, תזונה, אסתטיקה, גיל ההתבגרות, גיל המעבר,גיל הזהב, רפואה ועוד מגוון רחב של נושאים.

אז מה היה לנו בכתבה: